Bildgalleri
Bladelius Njord monoblock.
Säljes
35 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Mycket bra skick - som ny
Jag har lite svårt för "kolla intresset" annonser men nu får jag krypa till korset och upprätta en sådan själv🙂.
Dessa grymma block behöver verkligen inte säljas men de kommer mest samla damm då jag oftast spelar på några vintageriggar av hög klass.
Så här kommer en fin chans att klättra högt upp på highend stegen. Mycket bättre blir det inte.
Avlyssnas och hämtas här i Grödinge.
Bjuder så klart på en kopp kaffe och förhoppningsvis lite trevligt hifisnack🙂.
Det är en aktuell modell med ett nypris på ca. 90tkr. Jag är andra ägaren och säljaren uppgav att de var 4 år gamla när jag köpte dem. Så ca. 5 år nu. De är inköpta på Hi-Fi punkten. Absolut nyskick.
"Bladelius Njord är ett slutsteg som förkroppsligar Mike Bladelius filosofi om "kraft med kontroll". Det är i grunden en bantad version av flaggskeppet Ymer, men låt dig inte luras – det är fortfarande ett riktigt kraftpaket byggt för att driva de mest krävande högtalarna på marknaden.
Effekt och Strömstyrka.
Njord handlar inte bara om watt på pappret, utan om förmågan att leverera ström när musiken kräver det.
Massiv nätdel: Den är utrustad med en enorm 2500VA toroidaltransformator. Det är hjärtat som gör att steget aldrig tappar andan, oavsett belastning.
Linjär kraft: Den dubblerar sin effekt när impedansen halveras, vilket är ett tecken på en extremt stabil konstruktion.
8 Ohm: ca 300W per kanal
4 Ohm: ca 600W per kanal
2 Ohm: ca 1200W per kanal
Fullbalanserad: Designen är helt balanserad från ingång till utgång, vilket minimerar brus och distorsion markant.
Dynamik och Ljudkaraktär
Det som utmärker Njord är kombinationen av råstyrka och en nästan kirurgisk precision.
Explosiv dynamik: Tack vare den stora strömreserven kan Njord gå från knäpptyst till en massiv orkestercrescendo på ett ögonblick utan minsta tecken på ansträngning eller kompression.
Total kontroll i basen: Njord har en "grepp" om högtalarkonerna som få andra slutsteg. Basen upplevs som extremt stram, djup och artikulerad snarare än mullrig.
Transparens: Det finns en transparens i ljudet som gör att den inte lägger till en egen "färg" på musiken. Den återger signalen så ärligt som möjligt.
Andra positiva egenskaper
Byggkvalitet: Som alla Bladelius-produkter är den byggd som en stridsvagn i Sverige. Det tjocka aluminiumchassit fungerar både som kylfläns och som skydd mot mekaniska vibrationer.
Långsiktig investering: Det här är en komponent du köper och sedan behåller i decennier. Den är designad för att kunna driva i stort sett vilken högtalare du än väljer att uppgradera till i framtiden.
Termisk stabilitet: Trots sin kraft är den effektivt kyld, vilket gör att prestandan håller sig konstant även under långa lyssningspass på hög volym.
Njord är känt för att vara "underspecificerat" från fabrik. Medan den officiella siffran anger 300W i 8 ohm, har oberoende mätningar (bland annat av HemmaBiotidningen) visat att den kan leverera närmare 500W i 8 ohm."
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 21.2.2026 kl. 19:51 ・ Annons-ID: 21012386