Bildgalleri
Familj önskar köpa en liten hund
Köpes
4 000 kr
Varubeskrivning
Ålder: 8 veckor
Obs! Läs hela annonsen!
Bild för uppmärksamhet, och priset är satt efter Blockets regler, men det ska givetvis diskuteras!
Hej på dig!
Jag börjar med en presentation av oss, Vi är en familj som består av en mamma, pappa och fyra barn i blandade åldrar, vi bor i ett stort hus, mitt ute i skogen utanför Uppsala. Och då menar jag verkligen mitt ute i skogen…
Vi bor sist på vår skogsväg och närmaste granne är en bonde, en 150-200 m bort, en sommargranne som i princip endast är här på sommaren, och närmaste ”granne” efter det är ca 2 km bort och närmsta ”stora väg” är 6 km bort.
Som rubriken lyder så söker vi en liten hund, från valpålder till max 5 år.
Hunden MÅSTE vara barnvan, om den är över valpåldern.
Jag är uppväxt med både hundar och katter, och har alltid haft hund i mitt vuxna liv. Idag finns inget djur här hemma.
Min man är uppväxt på en häst/bondgård och är således erfaren av både hund, katt och större djur.
Våra barn har alltid haft djur omkring sig, dels så har vi haft både hund, katt, fågel och nån hamster i familjen men sen bor även en bonde granne med oss och där finns idag en salig blandning av både små och stora djur, dit barnen brukar gå och leka och mysa med dom mindre djuren.
Barnen vet att man ska visa ett djur respekt, och att man ska låta det vara om det går undan, äter eller sover.
Jag är ”hemmafru” med hus, hem och barn, vilket är självvalt av oss då vi inte vill att barnen ska uppfostras på dagis eller fritids. Min man arbetar heltid som maskinist.
Här hemma skulle hunden få följa med på allt det vardagliga, få röra sig fritt både inne och ute, få uppmärksamhet, aktiviteter, stimulans, lek och mys, men framför allt, en massa kärlek!
Och då jag alltid finns hemma så skulle inte den bli lämnad ensam överhuvudtaget.
Och skulle det vara så att jag måste iväg på något där det kan ta tid, då finns min svärmor på ett kort avstånd som kan komma eller att jag kan lämna den där, så hon kan roa och sysselsätta den.
Här hemma kommer den behandlas som en familjemedlem och en familjemedlem lämnar man helt enkelt inte ensam!
Självklart så kommer den få en bra och redig försäkring, tas till veterinär för vaccinationer m.m och årliga kontroller samt bra kvalitetsmat!
Vi tänker inte betala något fantasipris, tänker du lite som oss, att ett bra hem väger tyngre än att försöka tjäna massa pengar på hunden, ja men hör då gärna av dig!
Självklart så vet vi att en hund kostar, vi är inte ute efter en gratis hund, utan vi tänker inte betala hutlösa priser helt enkelt.
Låter det intressant? Vill du veta mer, tveka inte, fråga!
Ha en fin dag.
Mvh Carola
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 15.2.2026 kl. 13:12 ・ Annons-ID: 20871169