Bildgalleri
Vintage/Antika ljusstakar i urläcker design i nysilver
Säljes
Frakt från 69 kr + köpskydd 44 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Varan skickas till dig. Du har 24 timmar på dig att kontrollera varan innan pengarna överförs till säljaren.
Varubeskrivning
Skick: Mycket bra skick - som ny
‼️Fast pris - bud besvaras ej‼️ 379 kr
Två par urläckra ljusstakar i nysilver med stämpel på vardera fot 😍
Skicket är som nytt. Inga skador - titta noga på bilder innan Du köper. Bilderna är detaljerade och zoomade i minsta por för bästa visning för köparen. Finns något spår av stearinrester i ljuskopparna
Vintage/Antik är vintage/Antik och dessa objekt kommer inte från en butikshylla på Åhléns utan är en klenod från mitten på 1900-tal (skicket ser dock nytt ut)
Mäter 16 (H) och diameter 12 cm 💕✨✨
Info om stämpeln på objekt till intresserade köpare:
ALPAKA / ALPACCA: Indikerar att basmetallen är alpacka (även kallat nysilver eller tyskt silver), en legering av koppar, zink och nickel som sedan har försilvrats.
E.P.N.S.: Står för "Electro Plated Nickel Silver", vilket bekräftar att föremålet är elektrolytiskt försilvrat.
CGH-logotyp: Den fyrkantiga stämpeln med bokstäverna "CGH" (ibland tolkad som ett monogram) tillhör den välkända svenska firman C.G. Hallberg.
POR-stämpel: Den runda stämpeln längst ner med texten "POR" (eller liknande) förekommer ofta på föremål från denna tillverkare, ibland i kombination med ortsnamn eller produktserier.
Bukowskis
Bukowskis
+3
Vanliga föremål med dessa stämplar
Dessa specifika markeringar från C.G. Hallberg återfinns ofta på serviser och bartillbehör från mitten av 1900-talet, såsom:
Cocktailshakers och tillhörande cocktailglas.
Serveringsfat, brickor och ljusstakar.
Leveransklar 📦
✨Välkommen till min garderob för fler fynd- jag samfraktar ✨✨
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 12.2.2026 kl. 19:41 ・ Annons-ID: 20811163