Bildgalleri
Omplacering av kaniner
Säljes
600 kr
Varubeskrivning
Hej! .
Jag har två fina kaniner på 11 månader, de är jätte snälla.
Den mörkbruna med vita fläckar heter Coral och den beige heter Lola.
De är systrar från samma kull.
Båda kaniner är jätte snälla, nyfikna, gillar att gosa och kramas och är väldigt sociala.
Men någon dag sen insjuknade ena kaninen plötsligt och jag tog med henne till veterinären där jag fick betala 16 000 kr för vården då jag viste att om jag inte åkte in med henne skulle hon gå bort.
Det visade sig att hon har coccidier och infektion i kroppen vilket hon får behandling för båda nu men hon kommer att behöva mera vård vilket jag kan inte ge henne.
Hon mår bättre nu och kommer säkert bli som vanlig inom några dagar.
Jag är gravid och ska få barn i maj, jag har inte råd med att gå till veterinären med henne och och att jag kommer inte ha råd framöver om något kommer upp då min partner måste flytta utomland och jag blir ensam här med nyföddbarn och nyfödda barn är känsliga för bakterier därför bestämde jag mig för att omplacera båda mina kaniner för mitt barns och kaninernas skull.
Med ett tungt hjärta.
Älskar båda kaniner jätte mycket men måste tänka på allas bästa.
Jag vill att de kommer till en erfaren person som han ge de den kärleken och vården de behöver och kan behöva.
De bor inomhus, när jag är hemma får de springa runt fritt i lägenheten men när jag inte är hemma bor de i en stor hage/bur.
Om du skulle vilja att hagen/buren följer med kommer jag sälja den för 500 kr
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 12.2.2026 kl. 01:06 ・ Annons-ID: 20798805