Bildgalleri
Hifi Slutsteg LC Audio Zapsolute mk2
Säljes
7 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Riktigt kralligt slutsteg som jag antar driver det mesta utan större ansträngning. Mina enklare Klipsch Reference trivs mycket bra tillsammans men det skulle 100% funka bra även med svårare högtalare också.
LC Audio var ett Norskt elektronikinjengörsföretag som som bland annat då gjorde denna Zapsolute mk2. Det såldes som jag förstått det primärt som en high end byggsats (kostade runt 10kkr bara för de lösa komponenterna på 90talet läste jag någonstans). Dessutom har jav nog aldrig sett någon annan zapsolute som är såhär överdrivet maxat byggd.
Zapsolute är en ren klass-a konstruktion, vilket innebär att man nog får säga att den är rätt kompromisslös, mitt ex drar med sina rätt biffiga ringtrafos i dual mono ungefär 500w från väggen, hela tiden i enlighet med klass-a. Detta leder till ett steg som alltid har kraft redo (för den hela tiden kör på full gas ändå...) och även väldigt kvicka övergångar osv.
Det finns dock så att man kan bygla in ett power-down läge där steget känner om det finns insignal och om inte så går den över till a/b vilket är snällare mot förbrukningen oxh swichar automatiskt över till A när signalen detekteras. Bör vara betydligt lägre tomgångsförbrukning då.
Jag har faktiskt inte adderat ihop hur stora kondensatorbankerna är, men dom är stora och byggda 100% från Siemens kondensatorer (orangea i bilden). En annan snygg detalj är de 4 oljefyllda Mundorf mcap kondensatorerna i förstärkarstegen, det är riktiga fin hifi komponenter.
Nu har jag iofs endast provat detta steg med mina i sammanhanget rätt billiga högtalare, men oavsett volym osv. så finns där aldrig några tecken på degradering av ljudkvalitet vad jag kunnat höra alls, detta steg bara ökar tills det blir för högt att lyssna på. Det är även väldigt trevligt att kraft fins även på låg volym (säkert en effekt av klass-a), så man behöver oftast inte spela så otroligt högt bara för att få ett bra och fylligt ljud.
En svag punkt på dessa är alltid förstärkartransistorerna. Dessa är dock just bytta på 1 av de 4 förstärkarkodulerna och det finns likadana nya tansistorer till de 3 andra om man vill eller behöver byta sedan. OEM old stock Sanken transistorer som inte är lätta att hitta och dessutom värdesmatchade, precis som man ska göra det!
Det går att skicka denna via postgång då det har gjorts förut. Vet dock inte vad steget väger, men det är just så pass att man kan bära den. Så den är lite trist att behöva skicka😀
Här finns det väldigt mycket roligt att läsa om dessa, https://www.hifisentralen.no/forumet/threads/lc-audio-zapsolute-s-venner.17713/
Förstår att det blir lite jobbigt för många att den ändå är hemmabyggd. Men jag har byggt rätt mycket sånt här (dock ej denna...) och personen som byggt denna visste vad dom gjorde och det kan inte ha varit billigt! Så är man OK med det så kan man här få båda stort och detaljerat hifiljud för en småpeng.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 3.2.2026 kl. 13:28 ・ Annons-ID: 20590110