Bildgalleri
Engelsk Cockerspaniel valp / unghund
Säljes
20 000 kr
Varubeskrivning
Ålder: 9 månader
Vi söker ett nytt hem till vackra Lotus med mycket kärlek, stor hundvana och utan barn.
Lotus kom till oss när han var 8 veckor och är nu nästan 10 månader. Inför valpköp reste vi runt och gjorde mycket efterforskning innan vi bestämde oss för fantastiska Kennel Cockett i Blekinge. De har fött upp Engelsk Cockerspaniel i över 40 år, har sunda värderingar och väldigt fina hundar. Lotus har en fin stamtavla och fantastiska föräldrar. Vår förhoppning var att han skulle bli den perfekta familjehunden för oss. Jag och min fru bor på landet utanför Floda, Lerum, tillsammans med våra två barn 7 och 4 år.
I stort är Lotus verkligen den fantastiska hund vi sökte. Han är jätteglad i andra människor och andra hundar, nyfiken på nya miljöer. Han är smart, lättlärd och trygg i sig själv. Han har ett skönt lugn i kroppen, lägger sig gärna till ro och myser inne utan att bli rastlös. När det är dags att gå ut är han lika sugen på att promenera, ta en springtur, träna eller bara ligga i trädgården och filosofera, gärna med en pinne att gnaga på. Han kan gå lös utan att sticka och har en god grundlydnad för sin ålder. Han har stor träningslust och vi tränar en del spår och sök, vilket han tycker är väldigt kul. Han kan vara själv hemma och biter aldrig sönder något i hemmet. Han är helt rumsren och van att åka bil.
Vårt ofrånkomliga problem är att Lotus visat osäkerhet kring barnen sedan han flyttade hem till oss. Trots att vi omgående började jobba med det har han gradvis tagit mer och mer avstånd till dem. De kan umgås under träning men i övrigt kan vi inte lita på honom, då hans distanstagande varit aggressivt i form av morrningar och markeringar. Han har även visat liknande aggressivitet mot vuxna vid hantering som han inte uppskattat.
Veterinären har uteslutit smärta och en beteendevetare har ”diagnostiserat” honom som väldigt trygg men med hög grad av kroppsdominans samt revir- och resursförsvar. Lotus behöver en hundvan ledare och minimal kontakt med barn.
Han har under två veckor nyligen bott hos svärmor i en lugn miljö utan barn, där han blommade ut. Han kunde koppla av helt, han sökte mer närhet och blev ännu mer tillgiven. I den miljön kom hans bästa sidor fram och vi fick ett kvitto på det är en ny miljö han behöver få leva i.
Ej kastrerad.
Hör gärna av er och berätta vad ni kan erbjuda för hem till Lotus.
Hälsningar,
Jonathan och Evelina
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 4.2.2026 kl. 21:42 ・ Annons-ID: 20513741