Bildgalleri
Buchla 200r
Säljes
48 000 kr
Varubeskrivning
Hej!
Jag tänkte sälja av mitt väldigt flexibla Buchla-system för att pröva nåt nytt ett tag. Jag tänkte helst hitta något att byta med men kan tänka mig att sälja också. Det är en blandning av 200-kloner och en 2OC (2 st Ornament and Crime i samma panel) från Northern Lights Modular. Modulerna är något för många för caset så jag har skiftat runt lite för att testa nya kombinationer.
Modulerna är: 2OC v1, 257, 281, 292, 266, 259, 258v samt touch-pad-delen av en 216 (8 "steg") samt ett 8U case från SA Modular.
Den har de fyra "grundläggande" modulerna funktionsgenerator (281), gate/filter (292), oscillatorer (258v/259r) och slump (266) plus cv-manipulation med 257r som öppnar för väldigt mycket trixande. 2OC används oftast som sequencer eller kvantiserare (går att kalibrera mot oscillatorerna) men kan också agera LFO eller för extra envelopes. Touch-keyboardet gör systemet till mer av ett instrument än analog musik-dator/bångstyrig bandmedlem.
Den kan spela fint: youtu.be/486JT1P1sYc
...och "fint": youtu.be/9x8sjeQ3g8k
Senaste alstret från häromdagen: youtu.be/764NxRxPN6I
Ytterligare exempel: youtu.be/N1mKLVV9BjE
Loopa och låta 266 spela melodier: youtu.be/WzSOH_tZi3c
Den spelar bra också med andra synthar och sequencers (296 dock redan såld): youtu.be/3vaW8-WL1W8
Jag är försiktigt öppen till att sälja av en mindre del av systemet, kanske case, 266, 292, 281 och 258v och försöka sälja av resten separat, men inte inledningsvis.
Jag behöver banankablarna till fortsatta bananäventyr, men skulle kunna skicka med en liten klase i alla fall om du köper hela paketet.
Jag är öppen för byten men kan inte skriva ut specifika förslag för då blockeras annonsen så fråga gärna.
Hojta till så kan vi bolla lite förutsättningslöst! :)
Det utsatta priset är ett paketpris för alltihop.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 26.1.2026 kl. 12:41 ・ Annons-ID: 20401681