Bildgalleri
Vintage teak soffbord 60-tal - renoverat
Varubeskrivning
Skick: Mycket bra skick - som ny
Djup: 50 cm
Höjd: 50 cm
Bredd: 90 cm
""Obs! Ligger ute på min Tradera sida för bud, lägg gärna ett bud där eller köp nu pris här, så länge ingen lagt bud. Antik1n heter min sida på tradera, får också söka annonsen rubrik!""""
Elegant och välproportionerat soffbord i teak, med tydligt ursprung i det svenska 60-talets formspråk. Smäckra ben, varm träton och en lätt, balanserad silhuett som är svår att hitta i nyproduktion idag.
Bordet är nyligen renoverat med respekt för originalet. Skivan är slipad både ovan- och undersida, liksom benen, och hela bordet är behandlat med teakolja som lyfter fram träets djup och naturliga lyster. Resultatet är ett bord som känns fräscht men absolut inte “övergjort”.
Benen är tillverkade i bok, vilket ger en lätt flammighet efter oljningen. Det är inte en defekt utan ett naturligt uttryck som många uppskattar – det ger liv, variation och karaktär åt möbeln.
Den klassiska tidningshyllan undertill går att lyfta av om man vill ha ett mer avskalat uttryck, eller behålla den för den där genuina vintagekänslan.
Ett mycket trevligt soffbord för dig som söker äkta 60-tal, naturliga material och ett möbelstycke som åldras med värdighet.
Mått
Längd: 90cm
Bredd: 50cm
Höjd: 50,5cm
Skickas nedmonterat för att inte va för skrymmande att frakta.
Skickar 1-3 dagar efter betalning
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 21.1.2026 kl. 19:01 ・ Annons-ID: 20303617