Bildgalleri
Nymfparakiter, lugna och människovana.
Säljes
700 kr
Varubeskrivning
Jag säljer några nymfparakiter som är cirka 11–12 månader gamla. De är ännu inte helt handtama, men är mycket människovana, lugna och nyfikna, och med regelbundet umgänge blir de handtama inom några veckor. De är lätta att arbeta vidare med och passar bra för någon som vill bygga en nära relation med sina fåglar.
Fåglarna är födda och uppvuxna hos oss, vilket märks tydligt i deras beteende. De är trygga, sociala, intelligenta och vana vid daglig kontakt med människor. De anpassar sig snabbt när man spenderar tid med dem och visar ett lugnt och positivt temperament.
Kön är inte fastställt. Vid denna ålder kan vissa könsbundna beteenden börja visa sig, men det går inte att avgöra kön säkert utan DNA-test. För korrekt könsbestämning krävs att man skickar in fjäderprov till laboratorium, vilket inte är gjort.
Säljes endast till seriösa och ansvarsfulla hem som har tid, tålamod och förståelse för nymfparakiters behov.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 4.1.2026 kl. 19:16 ・ Annons-ID: 19909786