Bildgalleri
Två 50-talsbokhyllor från Bodafors, design Bertil Frihagen
Säljes
2 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Djup: 43 cm
Höjd: 186 cm
Bredd: 130 cm
Blocket lät mig inte välja dessa men det är Bodafors som är varumärket och Bertil Fridhagen som stått för designen.
Två stycken älskade bokhyllor som nu söker nytt hem då vi ska flytta. De är i fanerad valnöt och från 1958. De har lite märken på sina ställen (se några av bilderna), men har varit väl omhändertagna. Skåpet på ena bokhyllan har aldrig gått att låsa, men den händige kanske kan ordna det problemet, nycklarna finns kvar. Är hål i ena bokhyllan i sektionen längst ned till höger för sladd. Finns även ett lite mindre i hål i samma bokhylla högst upp i högra hörnet för smalare sladdar.
Måtten som är angivna i annonsen är för en bokhylla, och djupet är där den är som djupast. Hyllorna har 23cm i djup och de står för 120cm av höjden. I skåpen finns två sektioner och en hylla för varje, tre lådor på respektive bokhylla. Hyllorna går att ta loss från skåpen.
Djur- och rökfritt hem.
Båda för 2000kr, en för 1200kr. De som vill köpa båda prioriteras.
Kan hämtas efter julafton. Vi bor en trappa upp utan hiss, bil går att ställa direkt utanför porten. Bärhjälp erbjuds ej.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 23.12.2025 kl. 16:51 ・ Annons-ID: 19687690