Bildgalleri
Bonny, Brittisk korthår
Säljes
4 000 kr
Varubeskrivning
Ålder: 3 år
Bonny är en 3-årig Brittisk korthår som bara bott hos oss sedan i juli. Vi köpte henne från hennes tidigare ägare, som haft henne sedan hon var kattunge. Ägaren hade flyttat ihop med sin partner, som också hade en honkatt, och deras katter fungerade inte alls ihop. Hennes tidigare ägare "varnade" oss för att Bonny är "speciell" men vi förstod inte riktigt vad hon menade.
Bonny är en knasig, nyfiken och intelligent katt som alltid varit innekatt. Det har dock blivit tydligt för oss att hon är extremt understimulerad av att vara inne hela dagarna. Vi är övertygade att hon skulle må mycket bättre med fri tillgång till utevistelse. Hemma hos oss spenderas mycket tid på balkongen, och stänger vi den sitter hon mest och krafsar på fönstret och vill ut.
Bonny har mycket jaktinstinkt när hon ser insekter som spindlar och flugor. Hon tycker det är kul att jaga/leka med insektsstora leksaker, men är mindre intresserad av större leksaker.
Det är två saker som gör att vi vill hitta ett nytt hem till Bonny. Det första och viktigaste för oss är just att hon behöver mer stimulans där hon får utforska den stora vida världen. Det andra är att hon inte är van att bli hanterad. Man får gärna klappa henne lite, men hon vill absolut inte bli lyft eller hållen. Det innebär att hon absolut inte vill ligga i knäet, nära i soffan eller sängen. Att klippa hennes klor är näst intill omöjligt. Hon är med andra ord ingen kelkatt, även om hon gärna är med i rummet, tycker om att leka, prata etc. Hon kommer alltid och hälsar när man kommer hem från jobbet osv.
Bonny är frisk och kastrerad. Vi har anledning att tro att hon skulle kunna trivas bra med en hankatt, eller själv, och inte med små barn. Skriv gärna om du är intresserad och berätta kort om vad du kan erbjuda Bonny för slags liv.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 14.12.2025 kl. 10:57 ・ Annons-ID: 19492622