Bildgalleri
Härlig malamuteblandning söker extrahem
Säljes
12 345 kr
Varubeskrivning
Ålder: 2 år
Här är Enzo, en fantastiskt levnadsglad grabb.
Han kom till mig som en omplacering från Hundstallet. Därav vet jag tyvärr inget om hans föräldrar eller bakgrund innan dess. Gissningsvis är han malamute/husky blandning. Ålder: 2 år
Storlek: ca 67 cm hög, väger ca 32 kg, ej kastrerad.
Enzo vill och tycker om att få vara ute oavsett form. Han är peak ung hanhund med allt vad det innebär. Han är en modig och go kille som mer än gärna äventyrar. Han är otroligt nyfiken och peppad. Vi springer mycket och har åkt mycket skidor och en del kickspark under vintern. Han drar för det mesta bra och skulle passa ett dragintresserat hem.
Det här är en social grabb, han älskar verkligen människor!
Han är duktig i hantering, det har blivit många veterinärbesök under vår tid tillsammans och han är jättefin i det. Åka bil fungerar mycket bra, han är väldigt lugn där. Han har varit med mig på det mesta; Åka lift, bo i fjällstuga, åka tåg, vara på kontoret, gå i stan, bo i tält, bo i van, åka skidor. Han är glad bara han får vara med!
Han är mycket taggad på andra hundar men också ganska burdus. Tikar går bra och kastrerade hanhundar.
Han har gått bra med vissa unga hanhundar men han är också mycket hårdhänt och har lite svårt med hundspråk så jag har varit lite försiktig med vilka hanhundar han får träffa.
Just nu är han ganska "tuppig" i möten med andra hanhundar på promenader.
Enzo har haft problem med ögonen och opererades förra våren. De tog bort katarakter och bytte ut linserna. Operationerna gick bra och han har sett bra fram till slutet av förra sommaren. Tyvärr har ena näthinnan börjat lossna på ena ögat så han ser tyvärr dåligt, det funkar ändå bra i vardagen och han anpassar sig, men det är såklart lite extra att tänka på.
Enzo är mycket stark så viktigt att klara hålla en stor och stark hund. Enzo klarar av att vara ensam några timmar men blir ledsen och skäller/ylar. Han har suttit endel i hundgård och det gillar han.
Den främsta anledningen att jag vill hitta extrahem till grabben är att min kapacitet inte alltid räcker, jag tycker han är en underbar hund, och vi har roligt tillsammans, ibland behöver jag lite passning och avlastning, och delar gärna med mig av denna härliga kille!
Hör av dig om du är intresserad!
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 3.5.2026 kl. 11:31 ・ Annons-ID: 19488305