Bildgalleri
Härlig malamuteblandning söker nytt hem
Säljes
12 000 kr
Varubeskrivning
Ålder: 2 år
Här är Enzo, en fantastiskt levnadsglad grabb.
Han kom till mig som en omplacering från Hundstallet. Därav vet jag tyvärr inget om hans föräldrar eller bakgrund innan dess. Gissningsvis är han malamute/husky blandning. Ålder: 1 år, 11 månader Storlek: ca 67 cm hög, väger ca 32 kg, ej kastrerad.
Enzo vill och tycker om att få vara ute oavsett form. Han är peak ung hanhund med allt vad det innebär. Han är en modig och go kille som mer än gärna äventyrar. Han är otroligt nyfiken och peppad. Vi springer mycket och har åkt mycket skidor förra vintern. Han drar för det mesta bra och skulle passa ett dragintresserat hem.
I år kör vi mycket Esla adventure sled, och han drar bra i stort sett hela tiden. Tror det hade varit toppen om han drog i spann eller med en/ett par andra hundar. När han kommer in i arbetsfokus är han stabil.
Det här är en social grabb, han älskar verkligen människor!
Han är duktig i hantering, det har blivit många veterinärbesök under det senaste halvåret och han är jättefin i det. Åka bil fungerar mycket bra, han är väldigt lugn där. Han har varit med mig på det mesta; Åka lift, bo i fjällstuga, åka tåg, vara på kontoret, gå i stan, bo i tält, bo i van, åka skidor. Han är glad bara han får vara med! Jag tror han skulle må bra av att bo med andra hundar. En äldre stabil hanhund eller en tik i liknande storlek. Han har gått bra med vissa unga hanhundar men han är också mycket hårdhänt och har lite svårt med hundspråk så jag har varit lite försiktig med vilka hanhundar han får träffa. Tikar går bra. Just nu är han ganska "tuppig" i möten med andra hanhundar på promenader.
Enzo har haft problem med ögonen och opererades nu under våren vid SLU djursjukhus. De tog bort katarakter och bytte ut linserna. Operationerna gick bra och han har sett bra fram till slutet av sommaren. Tyvärr har hans näthinna börjat lossna på ena ögat så han ser tyvärr dåligt men det märks mest hemma när jag flyttar runt saker. Han kommer behöva ögondroppar livet ut. Berättar gärna mer om allt kring ögonen och vad det innebär för honom nu.
Enzo är mycket stark så viktigt att klara hålla en stor och stark hund. Han skulle behöva mer socialisering än han får, därav jag tror han skulle trivas att bo med åtminstone 1 hundkompis. Enzo klarar av att vara ensam några timmar men blir ledsen och skäller/ylar. Han har suttit endel i hundgård och det gillar han.
Den främsta anledningen att jag vill hitta nytt hem åt grabben är att min kapacitet inte alltid räcker, jag tycker han är en underbar hund, och vi har roligt tillsammans, så det är med mycket blandade känslor jag lägger ut denna annons.
Jag prioriterar rätt hem, så har inte bråttom. Vår situation funkar just nu så vill bara hitta en bättre match.
Pris enligt överenskommelse.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 13.12.2025 kl. 23:29 ・ Annons-ID: 19488305