Bildgalleri
F1 Havapoo valpar 5 mån
Säljes
19 800 kr
Varubeskrivning
Hej!
Vi på Berrys Kennel & Beko har fått otroligt charmiga F1 Havapoo valpar (första generation) födda från mentalt mycket bra föräldrar. Från en kull på tio valpar finns nu dessa tre ljuvliga valpar kvar som letar efter sina för-alltid-hem. Samtliga valpar blev utan anmärkning på veterinärbesiktningen. Obs! En ny veterinärbesiktning kommer att göras strax innan leverans!
🐶 Pappan ”Teddy” är en renrasig dvärgpudel i färgen ”fawn” med SKK stamtavla och väger ca 4 kg.
🐶 Mamman ”Suzy” är en renrasig Bichon Havanais och väger ca 4.5 kg.
Båda föräldrarna är mycket snälla, sociala och tillgivna hundar vilket också valparna förväntas bli. Föräldrarna kan förstås träffas hemma hos oss i vår kennel.
Valparna är en perfekt mix av två enastående raser med utmärkta egenskaper; sociala, nyfikna, trygga, gosiga, lekfulla, lojala och tillgivna. De fäller inte päls och är därmed allergivänliga, som öppnar möjligheten även för de som är allergiska att ha dessa gosiga valpar som familjemedlemmar. Valparna förväntas bli mellan 25-30 cm i mankhöjd och väga ca 4-5 kg som vuxna.
Kullen föddes 2025.07.14 med mycket vackra och sällsynta färger. Det blev 10 valpar i kullen varav tre valpar finns kvar. På bild nr 1 finns tiken och på bild nr 2-3 finns hanarna. De är leveransklara och kan hämtas omgående (efter att en ny veterinärbesiktning är gjord) och går att tingas med handpenning mot 5000:- som ej återfås vid ånger. Eftersom att de är lite äldre nu, 5 månader, är de lite mognare och har kommit en bra bit med rumsrenheten.
Vid leverans kommer valparna att vara:
✅ fullvaccinerade,
✅ ID-märkta,
✅ regelbundet avmaskade,
✅ veterinärbesiktigade (ej äldre än 7 dagar vid leverans),
✅ dolda-fel försäkrade i ca 3 år
…och kommer att levereras med vaccin- och besiktningsintyg, köpeavtal, valp-kit samt självklart massa skötselråd, information och tips. Därefter erbjuder vi livslång support för alla våra valpköpare :)
Våra valpars välmående kommer alltid i första hand. Därför ser vi till att de blir uppfödda på kvalitetsfoder och får en trygg, ren och stabil uppväxt i hemmiljö innan vi lämnar över de till deras nya ägare. De kommer dessutom att tränas väldigt mycket i sociala sammanhang och även tränas till rumsrenhet för att underlätta för blivande valpägare under första valptiden :).
Vi söker kärleksfulla hem där våra valpar kommer att tas hand om på bästa möjliga sätt och få den kärlek och tid de förtjänar. Vid seriöst intresse är ni alltid välkomna att kontakta mig via mail eller mitt tel nummer (0761615678). Ni bör ha tänkt igenom ert valköp innan och vara seriöst intresserade av en valp innan ni tar kontakt med oss!
Om oss:
Vi på Berrys Kennel & Beko föder upp renrasiga Bichon Havanais och Havapoo. Vi har över 15 års erfarenhet och tillstånd från Länsstyrelsen. Vi är hemma på heltid och uppfödningen är vår huvudsakliga sysselsättning, där vi lägger ner all vår tid, energi och kärlek på hundarna. Hos oss får varje individ den kärlek och omsorg de förtjänar, vilket resulterar i friska, glada och välanpassade fyrbenta familjemedlemmar. Vi följer alla regler för att säkerställa våra hundars och valpars välmående. Besök gärna vår Instagram för mer information: @berrys_kennel_beko.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 17.12.2025 kl. 16:52 ・ Annons-ID: 19468052