Bildgalleri
Yamaha Clavinova CLP-635 i fint skick
Säljes
10 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Mycket bra skick - som ny
Nu säljer jag mitt Yamaha Clavinova CLP-635 digitalpiano som är en av de nyare modellerna i CLP-serien (nypris: 19.000 kr). Pianot är i mycket bra skick (se bilder). Det är verkligen ett fantastiskt instrument för både nybörjare och avancerade pianister som vill ha känslan av ett riktigt akustiskt piano – men med alla moderna möjligheter som ett digitalpiano erbjuder.
Realistisk spelkänsla med Graded hammer-keyboard(GH3X) och syntetiskt elfenben/ebenholts.
Otroligt ljud med samplingar från två av världens främsta konsertflyglar: Yamaha CFX och Bösendorfer Imperial.
Med binaural CFX-sampling får du ett tredimensionellt, naturligt pianoljud i hörlurarna – känslan av att sitta i konsertsalen är mycket verklig.
Fördjupad resonans tack vare Yamaha Virtual Resonance Modeling (VRM), som innefattar strängresonans, damper-resonans och andra nyanser.
Kraftfullt högtalarsystem: 2×30 W och två 16-cm högtalare.
256 toners polyfoni
36 röster, 20 rytmer och möjlighet att lägga lager, split och duo-läge.
16-spårs inspelning, USB Audio Recorder (WAV)
Pianot är perfekt som övningspiano då det har dubbla hörlursuttag och Intelligent Acoustic Control (IAC) för balanserat ljud även på låg volym.
Pianot är i mycket bra skick utan skador eller slitage. All elektronik, tangenter och pedaler fungerar.
Säljs komplett med snygg pianopall i skinn (nypris ca 2000:-), hörlurar och manual.
Pris 10.000 kr
Pianot finns i Sävsjö.
Så länge annonsen finns kvar finns pianot kvar.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2.12.2025 kl. 13:31 ・ Annons-ID: 19191480