Bildgalleri
MCS "Blazer-Jacket" mkt unik. Anv 3 ggr
Säljes
Frakt från 39 kr + köpskydd 93 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Varan skickas till dig. Du har 24 timmar på dig att kontrollera varan innan pengarna överförs till säljaren.
Varubeskrivning
Skick: Mycket bra skick - som ny
Storlek: XXL
Färg: Blå
Denna skräddarsydda Blazer-Jacket från MCS, Marlboro Classics, är ett perfekt
exempel på fint Italienskt hantverk med många fina detaljer. Jag har använt den vid endast 3 tillfällen så den är i 100% nyskick, och den är fantastisk.
Den är "skräddarsydd" i Italien och yttertyget är gjort i 100% borstad/ruggad bomull, "Twill Rolled" vilket ger yttertyget en helt unik otroligt skön yta, väldigt mjuk, det här är något helt annat än "vanlig" bomull, går inte att jämföra. Lite "kraftigare" tyger för att kunna användas både ute och inne året runt, därav namnet Blazer-Jacket. Är riktigt snygg både med skjorta eller en stickad tröja under. Går att använda till det mesta, allt från strikt till mer leasure så den är väldigt användbar.
Den har en härlig blå, djup färgton som är svår att få fram i bilder.
Den har 3 st olika foder.
1. 54% Silke och 46% Polyester
2. 49% Silke och 51% Polyester
3. 100% Bomull. Rugged/Borstad.
Det är ett fantastiskt plagg som jag tänkte använda det året runt, kanske en tunnare stickad tröja under på höst o vinter och skjorta resten av året. Det står strl 58, men är snarare en strl 56, som är min storlek. Sitter som skräddarsydd antingen med skjorta eller något tunnare stickad tröja under.
Jag har använt den vid endast 3 tillfällen så den är i 100% nyskick, och den är fantastisk. Tyvärr så har jag "gått upp i storlek" så att den passar mig inte längre.
Det här är något utöver det vanliga, därav priset. Jag har hittat samma modell nu, men inte med samma fina detaljer som denna och den kostar idag runt 5500 kr. Har dock sett nedsatt pris till strax under 3000 kr, slutsåld.
Har försökt beskriva allt begripligt, men den borde ses och provas. Om du undrar över något eller vill ha någon mer bild så hör bara av dig.
Om du bor nära Göteborg så kom förbi och prova och känn.
Jag sätter ett riktigt lågt pris från 1700 kr till 1500 kr, eller bästa bud som får den.
Den är i 100% nyskick!
Vänligen
Björn
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 1.12.2025 kl. 19:29 ・ Annons-ID: 19179325