Bildgalleri
Amatitlania sajica ett par
Säljes
250 kr
Varubeskrivning
Fiskarna är friska och leker regelbundet var 2-3 månad. De är av ökenkaraktär, jag rekommenderar ett stort akvarium med andra ciklider.
Naturlig biotop
Mindre stenar och grusbotten, i lite lugnare vatten eller lite strömt, men aldrig i de mest strömmande partierna.
Föda
Allätare, äter det mesta såsom flingfoder, pellets och gärna fryst mat som artemia, mysis och mygglarver.
Naturlig biotop
Mindre stenar och grusbotten, i lite lugnare vatten eller lite strömt, men aldrig i de mest strömmande partierna.
Föda
Allätare, äter det mesta såsom flingfoder, pellets och gärna fryst mat som artemia, mysis och mygglarver.
Könsskillnad
Hanen blir betydligt större, har brantare panna och äldre individer kan utveckla pannpuckel. Hanarna har också mer långsträckta fenor med rött inslag i medan honorna har gult inslag i fenor och är mer spetsiga. Båda könen har de karakteristiska blå ögonen.
Akvariemiljö
Stenar och rötter som utgör revirgränser och gärna byggt lite på höjden så fiskarna har möjlighet att komma utom synhåll för varandra.
Beteende & lek
Revirhävdande, håller dock relativt små revir. En robust och fredlig ciklid som dock är ganska aggressiva vid lek. Mycket lekvilliga och goda yngelvårdare, lägger gärna sin rom upp till 300 st i hålor eller grottor där de sedan kläcks efter c:a 7 dygn.
Allmänt
En robust och tålig ciklid som är lämplig i sällskapsakvarium.
Säljer bara i par,pris är 350kr.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 8.10.2025 kl. 12:15 ・ Annons-ID: 17829925