Bildgalleri
2 st Carlson Dolls 60/70-tal Indiandockor Disneyland
Säljes
Frakt från 39 kr + köpskydd 33 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Varan skickas till dig. Du har 24 timmar på dig att kontrollera varan innan pengarna överförs till säljaren.
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Säljer ett par samlardockor från amerikanska Carlson Manufacturing Co. En sällsynt chans att förvärva ett stycke amerikansk designhistoria med en fantastisk koppling till Disneyland!
Dockorna är troligen från 60- eller 70-talet och är i ett fint vintageskick. De har "blundögon" som fungerar om man manuellt stänger deras ögon. De är klädda i vackra, detaljerade mockakläder med pärlor och fransar.
Unik Proveniens & Märkning:
Detta är vad som gör dessa dockor extra speciella! Båda har kvar sina originaletiketter från tillverkaren i Minnesota. Dessutom har en av dem kvar sin originalprislapp från Disneyland från när den en gång såldes där för $2.40!
På lappen runt benet står det;
"Deerfoot and Brown Eagle, an Indian family, are designers in the manufacture of this American Made Indian Doll. CARLSON MANUFACTURING CO., Maple Lake, Minnesota"
Dockorna är ca 20 cm höga.
Perfekta för samlaren av vintageleksaker, Americana eller som en unik inredningsdetalj.
Vänligen se bilder för bedömning av skick.
Skickar snabbt efter mottagen betalning!
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 7.12.2025 kl. 19:25 ・ Annons-ID: 17698007