Bildgalleri
Välbyggd och vacker långseglare
Ansö 42
1987
42 fot
Inombordare
Inte specificerat
Pris
950 000 kr
Kontakta säljaren
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inVill du hjälpa oss att göra den här webbplatsen ännu bättre? Delta i en kort onlineintervju och få ett presentkort på 400 kr.
Specifikationer
- Märke
- Övriga
- Modell
- Ansö 42
- Modellår
- 1987
- Typ
- Segelbåt/Motorseglare
- Drivmedel
- Diesel
- Motor inkluderad
- Ja
- Motorstorlek
- 82 hk
- Motortillverkare
- Perkins 4.236
- Motortyp
- Inombordare
- Toppfart
- 6 knop
- Skrovmaterial
- Annat
- Vikt
- 15 000 kg
- Längd i fot
- 42 fot
- Djupgående
- 210 cm
- Bredd
- 395 cm
- Färg
- Vit
- Båtens plats
- Sverige
Utrustning
Här bor man verkligen som hemma, med en öppen och ljus planlösning och de bekvämligheter som behövs för längre vistelser ombord.
Båten är byggd med tanke på två personer och har tre bekväma kojer. Den skyddade mittcockpiten med fast tak gör att man kan sitta torrt och varmt även när vädret inte visar sig från sin bästa sida. På akterdäcket finns gott om plats för att njuta av solen, bland annat med solbäddar.
Utrustning och komfort
480 W solceller på akterpulpit
MPPT-regulator
Litiumbatteribank, ca 500 Ah
Victron isolations transformator
Victron laddare/inverter multiplus 12/3000
Watermaker – Schenker Zen 50 från 2022
Varmvattenberedare
Elektrisk toalett
Bogpropeller i fören
Dävert för jolle
livflotte plastimo transocean
Gott om förvaringsutrymmen på däck
Treadmaster på däcket
Endast två genomföringar i skrovet
Navigation och elektronik
Raymarine radar quantum q24c radome
Radarreflektor
Raymarine autopilot ev-400 sail p70
GPS – Raymarine axiom pro 9s
GPS – Garmin
AIS raymarine 700 class b
Vindvisare raymarine
Djupinstrument raymarine
Ankare och förtöjning
Ankarspel lofran tigres
Rocna-ankare 33kg
Ca 75 meter 10 mm kätting
Segel och rigg
8 manuella vinschar
Båten har två master av märket Skarven.
Storsegel – äldre
Mesansegel – äldre
Genua – använd några säsonger
Fock – äldre
Ytterligare några segel kan medfölja.
En stor fördel är att alla segel utom storseglet kan hanteras från cockpit, vilket gör seglingen enklare och tryggare, särskilt när man är två ombord.
Motor och övrigt
Perkins 4.236 kylsystemet nytt 2019
Länspump
VVB
Victron-system
Watermaker
AIS
En härlig båt för dig som söker en rymlig, trygg och välutrustad ketch att bo och långsegla med. Isolerad. Den skyddade mittcockpiten, stora mängden utrustning och möjligheten att klara sig länge utan landström gör båten mycket väl lämpad för ett liv ombord och längre seglatser.
En båt för dig som vill kunna kasta loss och vara ute länge – med bekvämligheten kvar ombord.
Plats
Annonsinformation
Annons-ID
26865420
Uppdaterad
25 september 2026, 09:02
Om informationen i den här annonsen
Beskrivningen, priset och bilderna i den här annonsen kommer från säljaren. Tekniska specifikationer och andra uppgifter kommer från säljaren eller från tredje part, bland annat tillverkaren och offentliga register.
Tekniska data kan beskriva den allmänna specifikationen för den här modellen och årsmodellen och behöver inte stämma med den exakta specifikationen för det som säljs. Utrustning och skick kan skilja sig åt mellan enskilda exemplar. Uppgifterna kan vara ofullständiga, inaktuella eller felaktiga.
När uppgifter om förbrukning, räckvidd, kapacitet eller prestanda anges är dessa riktvärden baserade på standardiserade tester. De faktiska värdena varierar beroende på skick, last och användning.
Vi rekommenderar att du stämmer av de uppgifter som är viktiga för dig med säljaren innan du köper.