Bildgalleri
Cadillac Coupe de Ville
/ Mycket fint renoverad bil!
1956
3 337 mil
Automatisk
Bensin
Totalt pris
369 000 kr
Användbara länkar
Fem tips innan du kontaktar säljarenVill du hjälpa oss att göra den här webbplatsen ännu bättre? Delta i en kort onlineintervju och få ett presentkort på 400 kr.
Beskrivning
Bilen såldes ny i Californien där den stannade fram till importen 2005, då tog en flitig svensk över ägandet och gjorde en riktigt fin renovering. Detta är väldokumenterat med flertalet CD-skivor där man bland annat kan se hur bilen såg ut plåtren. Man valde att frångå originalkulörerna och lackade den i Emerald Green metallic med tak i elfenbensvitt, med facit på hand är detta helt rätt då bilen är en riktig karamell. Givetvis gick man samtidigt över chrome och lister för att matcha den mycket fina lackeringen. Även inredningen fick sig en make-over där allt är nytt eller iordninggjort, precis som motorrum och bagage!
Drivlinan består av en 365 V8 som startar och går klockrent, växellådan är en 4-stegad Hydra-Matic och bilen ligger sin ålder till trots riktigt fint på vägen!
En klockren bil där man bara behöver vrida på nyckeln och njuta, till och med klockan fungerar!
Ring Morgan på 0768-034 335 eller Mikael på 0768-034 334 för mer information!
Kontakta oss alltid för att boka en tid för visning, dels för att försäkra dig om att bilen inte är såld men även för att säkerställa att vi är på plats. Vi försöker alltid lösa visning och leverans när det passar dig även om du inte har möjlighet att komma till oss under ordinarie kontorstider!
Självklart ordnar vi finansiering på upp till 12 år med låg månadskostnad. Kontakta oss för mer information!
Vi finns i Mellerud Dalsland vid Vänerns strand 12 mil från Göteborg, 11 mil från Karlstad och 20 mil från Oslo.
Vill du ha hjälp med att sälja din bil? Att köpa och sälja bil ska vara enkelt och roligt - pröva oss så får du se!
Att låna kostar pengar!
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se.
Specifikationer
- Märke
- Cadillac
- Modell
- Coupé DeVille
- Modellår
- 1956
- Biltyp
- Coupé
- Drivmedel
- Bensin
- Effekt
- 288 Hk
- Miltal
- 3 337 mil
- Växellåda
- Automatisk
- Drivhjul
- Bakhjulsdrift
- Säten
- 6
- Antal dörrar
- 4
- Färg
- Grön
- Färgbeskrivning
- Metallic
- Färg interiör
- Grön/Beige
- Bilens plats
- Sverige
- Avgiftsklass
- Personbil
- Registreringsnummer
- XEE472
- Registreringsdatum
- 1956-01-01
- Försäljningsform
- Begagnad bil till salu
Plats
Dals Bil
Länkar
,Visa handlarens 28 annonser i denna kategori ,Besök hemsidan, Mer information om bilen (t.ex. specifikation, skick, servicehistorik) Garantiinformation (vad som är inkluderad, villkor osv.) Information för att utvärdera återförsäljarens pålitlighet (t.ex. recensioner, certifieringar) Kontaktuppgifter eller öppettider Andra fordon säljes hos företaget Annat Skicka
Annonsören har åtagit sig att endast publicera annonser i enlighet med tillämplig lagstiftning.
Annonsinformation
Annons-ID
26814739
Uppdaterad
23 september 2026, 07:54
Om informationen i den här annonsen
Beskrivningen, priset och bilderna i den här annonsen kommer från säljaren. Tekniska specifikationer och andra uppgifter kommer från säljaren eller från tredje part, bland annat tillverkaren och offentliga register.
Tekniska data kan beskriva den allmänna specifikationen för den här modellen och årsmodellen och behöver inte stämma med den exakta specifikationen för det som säljs. Utrustning och skick kan skilja sig åt mellan enskilda exemplar. Uppgifterna kan vara ofullständiga, inaktuella eller felaktiga.
När uppgifter om förbrukning, räckvidd, kapacitet eller prestanda anges är dessa riktvärden baserade på standardiserade tester. De faktiska värdena varierar beroende på skick, last och användning.
Vi rekommenderar att du stämmer av de uppgifter som är viktiga för dig med säljaren innan du köper.