Gå till annonsen

Du är här

Båt/Båtar/Sea Ray

Bildgalleri

(1/20)

https://www.blocket.se/mobility/item/26728155

Kopiera länk
Åkersberga

Sea Ray 215 Express Cruiser

Fin Day Cruiser, mycket utrustning, perfekt för bad och vattensport.

Modellår

1998

Längd

22 fot

Motortyp

Inombordare

Säten

Inte specificerat

Pris

180 000 kr

Kontakta säljaren

Användbara länkar

Tips för en trygg båtaffär10 % rabatt på båtförsäkring via Atlantica

Vill du hjälpa oss att göra den här webbplatsen ännu bättre? Delta i en kort onlineintervju och få ett presentkort på 400 kr.

Anmäl dig här

Anmäl dig till ett kort onlinemöte för att hjälpa oss att förbättra vår varusida och våra kontaktalternativ, så att vi kan utveckla en ännu transparentare användarupplevelse.

Vi följer upp med mer information och en länk där du kan boka in en tid som passar dig. Som tack kommer du att få ett presentkort på 400 kr. Intervjun är på engelska.

Jag samtycker till att mina inskickade uppgifter lagras så att jag kan bli kontaktad
Anmäl mig

Beskrivning

Ombyggd instrumentpanel där två Garminskärmar är i centrum, en 9" för sjökort och/eller sonar, och en 7" för motordata som är digitaliserad till NMEA2000.

C-Zone digitalt elsystem, förberett för fler funktioner än de jag har byggt in, enkelt att ansluta på färdiga utgångar.

Garmin VHF och AIS transreceiver.

Simarine Pico One batteriövervakning.

Spårning med NorthTracker.

Riktiga lanternor, samt en stång med runtstrålande ljus vid ankring.

Bogljus.

Undervattensljus bak.

Peke.

Motorkåpan är ombyggd. Original är det en lös kåpa som man vid service måste lägga någonstans i båten, värdigt stor, otymplig och tung. Det var dessutom så pass trångt runt motorn att man inte kom åt bakom motorn och de sista tändstiften. Jag har plastat fast kåpan i akterväggen och skurit upp den en bit och satt gångjärn och gasdämpare, så nu öppnar kåpan som en motorhuv  och det är mer plats för åtkomst runt motorn. Motorkåpan är dessutom mycket väl ljudisolerad.

Led belysning över motorn.

Mercruiser 5.7 EFI 250hk, lättstartad och går mycket fint.

Nyckellös motorstart, det är en kombination av brytare på panelen som släpper fram ström till startknappen. En dold startknapp finns också om elektroniken mot förmodan skulle fallera.

Alpha One drev med stålpropeller.

Toppfart ca 40knop.

Bränsleförbrukning ca 1,4L/nm mellan 20-27knop, data från Garmin bränsleflödesmätare.

Kapell med ståhöjd i bra skick, det finns även ett hamnkapell som behöver repareras.

I kabinen finns ett handfat och en diskho med duschmunstycke med slang, på badbryggan finns ett duschmunstycke med slang. Vattentanken är på ca 30L och Vattenpumpen är ny.

Utrymmet om styrbord i kabinen är så pass brett att man kan installera en toalett där, jag har sett några båtar av samma modell som har det.

Täckställning från Press & Son ingår, dock ej samma presenning som på bilden.

övrigt: En mycket fin obromsad båtvagn från TK Trailer finns, BV2000 med boggi axlar. Nypris 40000kr, om ni vill ha den så begär jag 30000kr för den.

För mer info, ring 070-288 41 81

Specifikationer

Märke
Sea Ray
Modell
215 Express Cruiser
Modellår
1998
Typ
Daycruiser
Drivmedel
Bensin
Motor inkluderad
Ja
Motorstorlek
250 hk
Motortillverkare
Mercruiser
Motortyp
Inombordare
Toppfart
40 knop
Vikt
1 725 kg
Längd i fot
22 fot
Bredd
260 cm
Båtens plats
Sverige

Plats

18460 Åkersberga
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

26728155

Uppdaterad

2 oktober 2026, 18:02

Dela annons

https://www.blocket.se/mobility/item/26728155

Kopiera länk

Anmäl annons

Om informationen i den här annonsen

Beskrivningen, priset och bilderna i den här annonsen kommer från säljaren. Tekniska specifikationer och andra uppgifter kommer från säljaren eller från tredje part, bland annat tillverkaren och offentliga register.

Tekniska data kan beskriva den allmänna specifikationen för den här modellen och årsmodellen och behöver inte stämma med den exakta specifikationen för det som säljs. Utrustning och skick kan skilja sig åt mellan enskilda exemplar. Uppgifterna kan vara ofullständiga, inaktuella eller felaktiga.

När uppgifter om förbrukning, räckvidd, kapacitet eller prestanda anges är dessa riktvärden baserade på standardiserade tester. De faktiska värdena varierar beroende på skick, last och användning.

Vi rekommenderar att du stämmer av de uppgifter som är viktiga för dig med säljaren innan du köper.

Sea Ray
Daycruiser