Gå till annonsen

Du är här

Båt/Båtar/Oxelö

Bildgalleri

(1/12)

https://www.blocket.se/mobility/item/25555863

Kopiera länk
Rö

Oxelö 27 Turbodiesel med duoprop

Oxelö

Modellår

1976

Längd

27 fot

Motortyp

Inombordare

Säten

Inte specificerat

Pris

114 000 kr

Kontakta säljaren

Användbara länkar

Tips för en trygg båtaffär10% rabatt på båtförsäkring via Atlantica

Vill du hjälpa oss att göra den här webbplatsen ännu bättre? Delta i en kort onlineintervju och få ett presentkort på 400 kr.

Anmäl dig här

Anmäl dig till ett kort onlinemöte för att hjälpa oss att förbättra vår varusida och våra kontaktalternativ, så att vi kan utveckla en ännu transparentare användarupplevelse.

Vi följer upp med mer information och en länk där du kan boka in en tid som passar dig. Som tack kommer du att få ett presentkort på 400 kr. Intervjun är på engelska.

Jag samtycker till att mina inskickade uppgifter lagras så att jag kan bli kontaktad
Anmäl mig

Beskrivning

En fin och bra Oxelö 27:a med Volvo Penta diesel med turbo AQAD40B (starkare versionen med 165hk) samt Volvo Penta duopropdrev 280 DP. Drev fungerar fint och går tyst. Går ovanligt ekonomiskt (1 liter distansen stadigt) och är stark och stabil. Går att köra lugnt i 8knop eller 25knop när man vill förflytta sig snabbare. Motorn, då fabriksrenoverad, är installerad 2001 och har gått max 100h (max) per år med oljebyten mm varje år sedan dess. Startar alltid fint. Ägaren som lät det utföras ägde båten fram till 2020. Jag köpte den september 2021. Motorn har haft hemmahamn i saltvatten endast 2 säsonger. Elektromekaniska trimplan som är jättebra att ha när det är fullpackat och många ombord. Båten säljes endast pga byte till större. Bränsletank 320liter så behöver sällan tanka. Trycksatt färskvatten i båten med tank för det. Kylskåp Isotherm, solceller, batteribank så det räcker, toalett med handfat men borttagen septitank/toastol. Ersatt med portapotti. Går att bygga tillbaka om man vill. Gasol med 2st plattor. Gasolflaskan förvaras utanför bodel , osynligt. Plotter Garmin Echomap plus 72sv. Vi har sovit och bott 5st vuxna och tonåringar (med minsta längd 170cm.) Gott om förvaring i båda ruff och utanför. Bord som man kan ta bort/fälla ner både under kapell och i ruff. Båten har fin rymd och ett bra kapell. Fortfarande en fin originalkänsla i båten. Ligger just nu i hemmahamn i Norrtälje kommun.

Specifikationer

Märke
Oxelö
Modellår
1976
Typ
Kabinbåt
Drivmedel
Diesel
Motorstorlek
165 hk
Motortillverkare
Volvo Penta
Motortyp
Inombordare
Toppfart
25 knop
Längd i fot
27 fot
Bredd
280 cm
Båtens plats
Sverige

Plats

76293 Rö
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

25555863

Uppdaterad

9 augusti 2026, 18:38

Dela annons

https://www.blocket.se/mobility/item/25555863

Kopiera länk

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

Oxelö
Kabinbåt