Bildgalleri
Princess 67 Flybridge
Princess 67
2008
72 fot
Inombordare
Inte specificerat
Pris
8 595 000 kr
Kontakta säljaren
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inVill du hjälpa oss att göra den här webbplatsen ännu bättre? Delta i en kort onlineintervju och få ett presentkort på 400 kr.
Beskrivning
Princess 67 från 2008 i ovanligt fint skick och med omfattande uppdateringar. Enbart under 2026 har båten påkostats cirka 2,5 miljoner kronor, både tekniskt och kosmetiskt.
Båten har tre rymliga kabiner, separat besättningskabin och totalt åtta kojplatser. Den har endast varit privatägd och aldrig gått i charter. Den har huvudsakligen använts i svenska färsk- och bräckvatten. Det finns en omfattande ägarhistorik och dokumentation från tidigare och nuvarande ägare.
Båten drivs av två MTU V8 M92 på 1 200 hk vardera, med cirka 1 400 motortimmar.
Under 2026 har båten genomgått en omfattande uppdatering. En ny hydraulisk badplattform har installerats, med integrerad trappa, teak och plats för tender. Skrovet har samtidigt folierats professionellt i ljusgrått. Originalfärgen är vit och i mycket gott skick under folien.
Invändigt har båten fått nya soffor, mattor och dekorativ belysning. Köket har uppdaterats med ny bänkskiva, blandare samt nya vitvaror från Siemens: ugn, induktionshäll och diskmaskin. Även utvändiga soffor, kapell, överdrag till flybridgedynorna och det fällbara flybridgebordet är nya från 2026.
Elsystemet har uppgraderats med en 5 kW Victron-inverter, nya litiumbatterier för förbrukning, nya AGM-startbatterier samt fjärrövervakning via Victron VRM och autostart av elverk.
Navigationsutrustningen från Simrad uppdaterades 2020 och omfattar bland annat en 16-tums skärm vid den nedre styrplatsen, en 12-tums skärm på flybridge, radar och AIS. Yacht Controller gör det möjligt att manövrera båten från valfri plats ombord.
Teaken på sidodäcken byttes 2021. Badplattformens teak är ny från 2026 och övrig teak är original.
Utrustning/uppgraderingar i urval:
• Maskiner MTU V8 M92, 1 200 hk per motor
• Tre kabiner samt separat besättningskabin
• Åtta kojplatser och fyra toaletter
• Hydraulisk badplattform med integrerad trappa
• Flybridgekran med 420 kg lyftkapacitet
• Yacht Controller
• Simrad-navigation, radar och AIS
• Victron 5 kW inverter med fjärrövervakning
• Litiumbatterier för förbrukning
• Watermaker
• Tre Webasto dieselvärmare
• Tvättmaskin/torktumlare
• Bog- och akterpropeller
• Nya Siemens-vitvaror
• Professionell skrovfoliering 2026
Det här är en ovanligt välbevarad och rikligt uppdaterad Princess 67, där stora investeringar redan har gjorts i såväl teknik som komfort och utseende.
Båten finns i centrala Stockholm och visas efter överenskommelse.
Specifikationer
- Märke
- Princess
- Modell
- 67 Flybridge
- Modellår
- 2008
- Typ
- Yacht
- Drivmedel
- Diesel
- Motor inkluderad
- Ja
- Motorstorlek
- 1100 hk
- Motortillverkare
- MTU
- Motortyp
- Inombordare
- Skrovmaterial
- Glasfiber
- Vikt
- 35 000 kg
- Längd i fot
- 72 fot
- Djupgående
- 160 cm
- Bredd
- 523 cm
- Båtens plats
- Sverige
Plats
Annonsinformation
Annons-ID
25422231
Uppdaterad
11 augusti 2026, 12:46
Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.