Gå till annonsen

Du är här

Bil/Bilar/Mercedes-Benz/200

Bildgalleri

(1/7)

https://www.blocket.se/mobility/item/25187260

Kopiera länk
Lyrestad

Mercedes-Benz 200

Automatisk

Modellår

1986

Miltal

25 000 mil

Växellåda

Automatisk

Drivmedel

Bensin

Totalt pris

18 000 kr

Kontakta säljaren

Få mer information om bilen eller boka en testkörning.

Användbara länkar

Köp privat - tips för en trygg bilaffärSälj privat – praktiska tips och vägledningar7 dagars gratis bilförsäkring via Trygg-Hansa

Vill du hjälpa oss att göra den här webbplatsen ännu bättre? Delta i en kort onlineintervju och få ett presentkort på 400 kr.

Anmäl dig här

Anmäl dig till ett kort onlinemöte för att hjälpa oss att förbättra vår varusida och våra kontaktalternativ, så att vi kan utveckla en ännu transparentare användarupplevelse.

Vi följer upp med mer information och en länk där du kan boka in en tid som passar dig. Som tack kommer du att få ett presentkort på 400 kr. Intervjun är på engelska.

Jag samtycker till att mina inskickade uppgifter lagras så att jag kan bli kontaktad
Anmäl mig

Beskrivning

Hej!

Har en 124 200E -86 automat som jag tänker sälja då den har en del fel som jag varken har tid eller kunskap till att lösa själv!

Besiktigad till Juli 2027.

Har kört bilen i ca 8 månader dagligen utan större problem.

Först lite saker som jag bytt, helt nytt avgassystem, nya tändkablar och tändstift samt fördelarlock och rotor. En spindelled vänster fram bytt och har även ny styrdämpare. Även bytt rem på den. Jag har även fixat vacuumsystemet till centrallås så det funkar. (Går inte att låsa skuffen med nyckel men den låser sig med dom andra dörrarna)

Nu till felen som jag vet om. Mätarställningen har stannat på 25000, mig veterligen stannade den strax innan jag köpte den, och jag har kört ca 1000 mil. Tripmätaren står också still, klockan i mätarhuset är trasig. Fläkten i bilen fungerar men kan enbart blåsa värme! Bilen blir för varm på tomgång, men inga problem sålänge man kör. Ser ut att söla lite olja runt motorn, kanske ny ventilkåpspackning som behövs? Det senaste har också bilen börjat bli lite svajig när man kör, känns som mest vid högre hastighet på rak väg. Har haft hjälp att kolla stag osv och allt ser okej ut förutom dämparna fram som verkar vara helt slut så skulle tro att det är dom som spökar.

Rost finns! Men ger ett okej helhetsintryck.

Bilen har startat och gått varje dag men är lite tjurig när det blir minusgrader, men motorvärmare finns att koppla i och då har det inte varit några som helst problem!

Står på 15tums vinterfälgar med nya däck som knappt gått en säsong och finns även 15 tums sommardäck som bara gått en säsong.

Bilen finns just nu i Lyrestad utanför Mariestad.
Säljes i befintligt skick.
Betalas via Swish.

PM vid frågor 😁

Specifikationer

Märke
Mercedes-Benz
Modell
200
Modellår
1986
Biltyp
Sedan
Drivmedel
Bensin
Effekt
109 Hk
Motorvolym
2 L
Miltal
25 000 mil
Bränsleförbrukning (NEDC)

NEDC var den officiella testcykeln i Europa för att mäta bränsleförbrukning och utsläpp fram till september 2018

9 L/100 km
Växellåda
Automatisk
Max trailervikt
750 kg
Drivhjul
Bakhjulsdrift
Vikt
1 390 kg
Säten
5
Antal dörrar
4
Bagageutrymme
520 L
Färg
Blå
Bilens plats
Sverige
Senaste besiktningsdatum
2025-08-07
Nästa besiktningsdatum
2027-07-31
Avgiftsklass
Personbil
Chassinummer
WDB1240201A146535
Registreringsdatum
1986-02-26
Antal ägare
9
Försäljningsform
Begagnad bil till salu

Utrustning

Sortera alfabetiskt
  • Servostyrning
  • Centrallås
  • 12V-uttag

Säljarens kännedom om bilen

Har bilen några kända skador?

Ja.

Har det genomförts omfattande reparationer?

Nej

Är eller har motorn varit trimmad?

Nej

Har bilen några skulder?

Nej

Plats

54873 Lyrestad
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

25187260

Uppdaterad

7 september 2026, 06:35

Dela annons

https://www.blocket.se/mobility/item/25187260

Kopiera länk

Anmäl annons

Om informationen i den här annonsen

Beskrivningen, priset och bilderna i den här annonsen kommer från säljaren. Tekniska specifikationer och andra uppgifter kommer från säljaren eller från tredje part, bland annat tillverkaren och offentliga register.

Tekniska data kan beskriva den allmänna specifikationen för den här modellen och årsmodellen och behöver inte stämma med den exakta specifikationen för det som säljs. Utrustning och skick kan skilja sig åt mellan enskilda exemplar. Uppgifterna kan vara ofullständiga, inaktuella eller felaktiga.

När uppgifter om förbrukning, räckvidd, kapacitet eller prestanda anges är dessa riktvärden baserade på standardiserade tester. De faktiska värdena varierar beroende på skick, last och användning.

Vi rekommenderar att du stämmer av de uppgifter som är viktiga för dig med säljaren innan du köper.

Mercedes-Benz
Mercedes-Benz E-Klass
Mercedes-Benz E-Klass 200