Gå till annonsen

Du är här

Båt/Båtar/Terhi

Bildgalleri

(1/6)
Strömstad

Terhi 440

Terhi 440 m Yamaha 4hk

Modellår

1800

Längd

15 fot

Motortyp

Utombordare

Säten

Inte specificerat

Pris

12 000 kr

Kontakta säljaren

Användbara länkar

Tips för en trygg båtaffär10% rabatt på båtförsäkring via Atlantica

Beskrivning

Säljer vår sedan många år tillbaka trogna Terhi 440 på grund av för många båtar i familjen.

Båten är bred, stabil och personligen en tryggare och stabilare alternativ än t.ex. en Kosterfjord. Båten har använts flitigt, men sista två-tre åren endast några turer om året.

Båten är lätt att hålla ren, trygg i sjön och fungerar alldeles utmärkt för dagsturer till stranden som för fiske. Vi har använt henne till det mesta och till och med dragit hummertinor i kraftigare sjö.

Hon har tagits upp varje säsong för ny bottenfärg samt nymålade bänkar. För ett par år sedan bytte vi ut bänkarna mot nya samt adderade förstärkning undertill så dom är stadiga att stå på.

Förvaring med hänglås i aktern. Motorn är en Yamaha 4 hk som alltid startat och gått fint. Dragsnöret är något slappt.

Längd: 440 cm
Bredd: 175 cm
Vikt: 150 kg
Rekommenderad motor: 4–10 hk (kort rigg)
Material: Slagtålig ABS-plast

Båten har inte varit i vattnet iår 2026, står på gräsmatta och motor har förvarats i varmgarage. Motor är inte testad iår, men bortsett från slapp dragsnöre så har det aldrig varit några problem.
Hon finns i Strömstad.

Nya modeller av samma klass kostar från cirka 34 900kr. Vi säljer båten tillsammans med motorn för 12 000kr.

Specifikationer

Märke
Terhi
Modell
440
Modellår
1800
Typ
Annat
Drivmedel
Bensin
Motor inkluderad
Ja
Motorstorlek
4 hk
Motortillverkare
Yamaha
Motortyp
Utombordare
Längd i fot
15 fot
Båtens plats
Sverige

Plats

45235 Strömstad
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

25014577

Uppdaterad

22 juli 2026, 13:32

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

Terhi
Annat