Gå till annonsen

Du är här

Bil/Bilar/Audi/TT

Bildgalleri

(1/26)
Trollhättan

Audi TT

Coupé 2.0 TFSI Manuell

Modellår

2007

Miltal

16 740 mil

Växellåda

Manuell

Drivmedel

Bensin

Totalt pris

85 000 kr

Kontakta säljaren

Få mer information om bilen eller boka en testkörning.

Användbara länkar

Köp privat - tips för en trygg bilaffärSälj privat – praktiska tips och vägledningar7 dagars gratis bilförsäkring via Trygg-Hansa

Vill du hjälpa oss att göra den här webbplatsen ännu bättre? Delta i en kort onlineintervju och få ett presentkort på 400 kr.

Anmäl dig här

Beskrivning

Audi TT Coupé 2.0 TFSI Manuell från 2007. Bilen har gått 16 740 mil. Den gick igenom besiktningen igår helt utan anmärkningar, så den är godkänd i över ett år framåt!

Anledningen till att jag vill sälja den är pågrund av att jag inte har behov av bil längre efter nytt jobb.

Mycket pengar har nyligen lagts på förebyggande underhåll och följande delar är helt nybytta:

  • Helt ny generator
  • Helt nytt bilbatteri
  • Helt nya bromsok bak

Känt fel: Det finns en känd vattenläcka på förarsidan som samlar vatten på golvet vid kraftigt regn, vilket även kan imma igen bakrutan. Detta är ett känt fenomen på modellen. Säljer därför bilen till ett förmånligt pris.

Uppdattering: Jag har tagit bort löv från dräneringsställerna där fram och när jag häller massa vatten så har det inte runnit ner som det gjorde förut, kan inte garantera det är 100% löst men jag ska hålla ett öga på det.


Sommardäcken är bra men Vinterdäcken har för lågt mönsterdjup.

Priset kan diskuteras något vid en snabb och smidig affär.

Specifikationer

Märke
Audi
Modell
TT
Modellår
2007
Biltyp
Coupé
Drivmedel
Bensin
Effekt
200 Hk
Motorvolym
2 L
Miltal
16 740 mil
Bränsleförbrukning (NEDC)

NEDC var den officiella testcykeln i Europa för att mäta bränsleförbrukning och utsläpp fram till september 2018

7,7 L/100 km
Växellåda
Manuell
Drivhjul
Framhjulsdrift
Vikt
1 355 kg
Säten
4
Antal dörrar
2
Bagageutrymme
290 L
Färg
Silver
Bilens plats
Sverige
Senaste besiktningsdatum
2026-07-15
Nästa besiktningsdatum
2027-09-30
Avgiftsklass
Personbil
Chassinummer
TRUZZZ8J371002107
Registreringsdatum
2007-08-14
Antal ägare
8
Försäljningsform
Begagnad bil till salu

Utrustning

Sortera alfabetiskt
  • Multifunktionsratt
  • ABS
  • Sidoairbags
  • El-sidospeglar m. värme
  • Antispinn
  • ESC
  • Servostyrning
  • Larm
  • Startspärr
  • Airbag fram
  • Isofix
  • Färddator
  • Aircondition
  • Farthållare
  • Uppvärmda säten, fram
  • Fällbart baksäte
  • Kylbart handskfack
  • Centrallås
  • Sportstolar
  • 12V-uttag
  • Xenonljus
  • Klimatanläggning
  • AUX-ingång
  • CD-spelare
  • Elektriska fönster

Säljarens kännedom om bilen

Har bilen några kända skador?

Ja. Det finns en känd vattenläcka på förarsidan där det samlas vatten på golvet vid kraftigt regn, vilket även gör att bakrutan kan bli immig. Detta är ett vanligt problem på modellen (ofta igensatta dräneringskanaler).Jag har inte tid eller möjlighet att åtgärda detta själv och har därför sänkt priset på bilen. En helt ny, modellanpassad och 100 % vattentät bilpresenning (värde ca 740 kr) medföljer köpet för att skydda bilen vid parkering utomhus.

Har det genomförts omfattande reparationer?

Ja. Ny Generator, ljussystem relä40A + inställningar, ny startrelä, byte bromsOk bak, nytt batteri.

Är eller har motorn varit trimmad?

Nej

Har bilen några skulder?

Nej

Plats

46140 Trollhättan
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

24861064

Uppdaterad

26 juli 2026, 18:35

Dela annons

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

Audi
Audi TT-Serie
Audi TT-Serie TT