Gå till annonsen

Du är här

Båt/Båtar/Regal

Bildgalleri

(1/16)

https://www.blocket.se/mobility/item/24790462

Kopiera länk
Skoghall

Regal 242 Commodore

Regal 242 Commodore Snyggt välhållen extra allt

Modellår

1997

Längd

24 fot

Motortyp

Inombordare

Säten

10

Pris

220 000 kr

Kontakta säljaren

Användbara länkar

Tips för en trygg båtaffär10 % rabatt på båtförsäkring via Atlantica

Vill du hjälpa oss att göra den här webbplatsen ännu bättre? Delta i en kort onlineintervju och få ett presentkort på 400 kr.

Anmäl dig här

Anmäl dig till ett kort onlinemöte för att hjälpa oss att förbättra vår varusida och våra kontaktalternativ, så att vi kan utveckla en ännu transparentare användarupplevelse.

Vi följer upp med mer information och en länk där du kan boka in en tid som passar dig. Som tack kommer du att få ett presentkort på 400 kr. Intervjun är på engelska.

Jag samtycker till att mina inskickade uppgifter lagras så att jag kan bli kontaktad
Anmäl mig

Beskrivning

Tel. 0706114220

Motor

Sjövattenkyld VP 5,7L från 2014 på 320 hk med VP SX-C1 drev och 4 bladig RF propp.

2014 byttes den gamla VP motorn ut mot en helt ny cheva 350 (5,7L) motor med förgasare. All kringutrustning flyttades över så att det fortfarande är en VP 5,7L:

·         Sjövattenpump (2012)

·         Limpor och avgasknä, Barr Marine (2012)

·         Oljekylare till styrservo (2014)

·         Tändsystem, Delco Voyager EST (2018), Ny tändmodul 2025

·         Startmotor (2013)

·         Sjövattenpump för motorkylningen (2012)

Endast motorkopplingen, styrservopumpen samt kabelstam med säkringsbox är kvar från gamla motorn.

Orginalbeteckning för motorn är: VP 5,7 GLPLKR  (från 97). Detta kan användas för att få tag i rätt rervdel för vissa delar av kringutrustningen.

 

Drev

Beteckningen är VP SX-C1. Följande är gjort på drevet:

·         Ompackat och läckage testat (2013)

·         Nytt stödlager (2014)

·         Nya drivknutar 2015

·         Byte avgasbälg/drivknutsbälg (2018)

·         Nya packboxar i trimkolvar  (2015)

 

Propellern är en 4 bladig Turbo 2+2

 

Ruffen

Ruffen är helrenoverad med:

·         Lackad durkplywood (2013) som bättringslackats 2016

·         Ny skrovklädsel och bättre skrovisolering (2016)

·         Nya portligths (2016)

 

Pentry ombyggt och uppgraderat med:

·         Tvålågigt spritkök (2013)

·         Kyl Waeco CR 50 (2013)

·         Nya bänkskivor och ytskikt på dörrar och stomme (2013)

·         Ny 12V strömbrytarpanel med automatsäkringar.

·         All belysning bytt mot LED

 

Toalett

Vattentoalett med manuell spolning. Kranen för intaget av spolvatten sitter i motorrummet.

Spolningen sker till en septitank (64L) som sitter i motorrummet. Kranen för detta sitter i motorrummet snett framför motorn. Denna kran och skrovgenomföring byttes 2015.

Normal tömning av tanken är däckstömning där anslutningen sitter på badbryggan vid insteget.

 I samband med att skrovklädseln byttes så fick även toan ny vask, duschblandare, bänkskiva samt nytt ytskikt på stomme och dörrar.

 

Däcket

Alla dynor på däck är omklädda med ny vinyl (2014)

Durken och badbryggan har isiteek (2015)

På babord sida finns en wetbar med kallt färskvatten. Kranen är utbytt 2015.

Däcksbelysningen är utbytt till LED 2014 och då monterade även belysning på badbryggan.

 

Möjlighet finns att bädda ner en solbädd. Då används det lilla bordet och det kort bordsbenet samt en vikbar iläggsdyna.

 

Kapellet har full ståhöjd där rutorna är utbytta 2016. Vill man så är det delbart i flera sektioner.

 

 

Förarplats

Uppgraderingar:

·         Nya motorinstrument förarplats (2017)

·         Byte strömbrytare och automatsäkringar förarplats (2017)

·         Ny ratt  (2017)

·         Nytt gas/växelreglage (2016), VP original

 

På förarplats finns en GPS (Garmin 526S) flushmonterad. Den är även integrerad med en flödesgivare (Garmin GFS 10) på motorn så att man får aktuell bensinförbrukning i realtid i GPSen.

Dessa är sammankopplade via NMEA 2000 nätverk.

Här finns också en VHF radio (Nexus 2000)

 

Elsystem

230V landströmcentral installerad 2016.

Huvudbrytaren är kombinerad brytare och automatsäkring (16A). Till vänster om denna finns även jordfelsbrytare. 230V dubbeluttag finns i pentryt på vänster sida.

De andra två brytarna i centralen är två poliga och går till uttag i motorrummet.

Den ena för vv-beredaren och den andra för CTEK-laddaren som sitter vägg monterad på däck i stuvfacket för tampar.

 

Huvudbrytaren för 12V systemet sitter bakom ett vitt plastlock i midcabinens fotända.

Endast två lägen är inkopplade, off samt 1 (på).

I princip hela 12V systemet är genomgånget och ”uppstädat” 2013-2018

Förbrukningsbanken består av 2x115 Ah batteri. Laddningen utgörs av en fast monterad solpanel (80W) på fördäck samt möjlighet att ansluta en extra portabel 50 w panel. Laddningen fördelas optimalt med hjälp av en CTEK dual 250S och en CTEK smartpass.

Hela 12V systemet övervakas med hjälp av en Victron batterimonitor så man alltid har koll på hur mycket som är kvar i förbrukningsbanken. Inga som helst problem att ligga utan landström i 4-5 dagar.

I ruffen sitter en stereo med blåtandsanslutning. Två högtalare i ruffen samt två större Alpinehögtalare på däck ger ett härligt tryck om man vill.

 

Färskvatten

I fören sitter en färskvattentank på 100 L. Därutöver finns en vv-beredaren (2014) på 20 L. Varmvatten värms upp via slinga från motorkylningen. Den kan även anslutas via landström.

Färskvatten, varmt och kallt, finns i pentry, på toan samt på badbryggan. Då däck finns även en wetbar med kallt färskvatten.

Intaget för påfyllningen av färskvatten sitter i fören. 

Dusch med sjövatten finns på badgryggan. Denna sitter stuvfacket för tampar. Den körs via en tryckvattenpump i motorrummet. Kranen för intaget för sjövattenduschen finns i motorrummet.

Specifikationer

Märke
Regal
Modell
242 Commodore
Modellår
1997
Typ
Kabinbåt
Drivmedel
Bensin
Motor inkluderad
Ja
Motorstorlek
320 hk
Motortillverkare
Volvo Penta (2014) 5,7L
Motortyp
Inombordare
Toppfart
35 knop
Skrovmaterial
Glasfiber
Vikt
2 318 kg
Längd i fot
24 fot
Djupgående
90 cm
Bredd
260 cm
Sittplatser
10
Sovplatser
4
Färg
Vit
Båtens plats
Sverige

Plats

66332 Skoghall
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

24790462

Uppdaterad

7 september 2026, 17:50

Dela annons

https://www.blocket.se/mobility/item/24790462

Kopiera länk

Anmäl annons

Om informationen i den här annonsen

Beskrivningen, priset och bilderna i den här annonsen kommer från säljaren. Tekniska specifikationer och andra uppgifter kommer från säljaren eller från tredje part, bland annat tillverkaren och offentliga register.

Tekniska data kan beskriva den allmänna specifikationen för den här modellen och årsmodellen och behöver inte stämma med den exakta specifikationen för det som säljs. Utrustning och skick kan skilja sig åt mellan enskilda exemplar. Uppgifterna kan vara ofullständiga, inaktuella eller felaktiga.

När uppgifter om förbrukning, räckvidd, kapacitet eller prestanda anges är dessa riktvärden baserade på standardiserade tester. De faktiska värdena varierar beroende på skick, last och användning.

Vi rekommenderar att du stämmer av de uppgifter som är viktiga för dig med säljaren innan du köper.

Regal
Kabinbåt