Gå till annonsen

Du är här

Bil/Bilar/Toyota/Supra

Bildgalleri

(1/12)

https://www.blocket.se/mobility/item/24066845

Kopiera länk
Jörn

Toyota Supra

3.0 Manuell

Modellår

1995

Miltal

17 031 mil

Växellåda

Manuell

Drivmedel

Bensin

Totalt pris

380 000 kr

Kontakta säljaren

Få mer information om bilen eller boka en testkörning.

Användbara länkar

Köp privat - tips för en trygg bilaffärSälj privat – praktiska tips och vägledningar7 dagars gratis bilförsäkring via Trygg-Hansa

Vill du hjälpa oss att göra den här webbplatsen ännu bättre? Delta i en kort onlineintervju och få ett presentkort på 400 kr.

Anmäl dig här

Anmäl dig till ett kort onlinemöte för att hjälpa oss att förbättra vår varusida och våra kontaktalternativ, så att vi kan utveckla en ännu transparentare användarupplevelse.

Vi följer upp med mer information och en länk där du kan boka in en tid som passar dig. Som tack kommer du att få ett presentkort på 400 kr. Intervjun är på engelska.

Jag samtycker till att mina inskickade uppgifter lagras så att jag kan bli kontaktad
Anmäl mig

Beskrivning

1995 Toyota Supra 2JZ-GE Manuell JDM


Säljer min Supra då jag känner att pengar behövs till annat.

Har ägt bilen sedan 2015 och har alltid gått bra.


En fin bil med mycket gott helhetsintryck, fräsch i lacken för sin ålder, men diverse stenskott och mindre repor finns såklart.


Har gjort betydande service under senaste åren, bytt kamrem och spännare, tändstift och ventilkåpspackningar mm vid 17000 mil.

Bytt bromsvätska och motorolja + filter nu för ca 15 mil sedan.

Hjulinställning gjord för ca 5 år sedan, körd lite sen dess.

Bytt generator för kanske 8 år sedan.

Alltid varit servad med olja och filter minst vartannat år.


Går väldigt fint i motor och låda, startar alltid direkt.

Batteriet är dåligt och måste bytas.

Kontrollen till centrallåset har börjat tjafsa, funkar ibland och ibland inte.

Egenbyggd baslåda i skuffen med 2600W slutsteg, allt är klart och inkopplat men behövs två nya basar då jag lyckades spela sönder ena, förmodligen pga fel inställningar på steget.

Kolfiber bakvinge, glasfiber diffuser, Blitz nur spec avgassystem som går igenom besiktning med specialgjord insats som följer med.


Sitter på sidokjolar och "bakre hörn" från fabrik, men dom börjar vara spruckna och ganska slut. Skickar med nya kjolar i doluck stil som är olackade.

Sitter också på en elektrisk fronstpoiler från fabrik som funkar, men saknas frontläppen.

Finns en plastläpp som följer med, olackad.

Xenonljuskit installerat, sitter just nu på vanliga lampor, men följer med xenonlampor, osäker om alla är hela.

Har snyggat till i motorutrymme med lackade delar och rengjort och putsat upp, tyvärr sprack färgen på ventilkåporna av någon anledning, som syns på bild.

Klarlacksläpp på dörrhandtaget på passagerarsidan.


Det som skulle varit gjort är att kanske byta kylarvätska då jag aldrig gjort det.

Följer med original vinge, avgassystem och inredningen till skuffen.

Inredningen är komplett utom växelspaksdamask och tror det saknas nån plastbit i skuffen. (Inget som syns med baslådan i)

Baksätena är i läder och i nyskick, förarsätet har spruckit lite på nåt ställe och passagerarsätet är i ganska bra skick.


Aldrig vinterkörd i min ägo och rostfri.


Gick igenom besiktning nu utan några anmärkningar.

Finns mer bilder att få på defekter som stenskott mm.

Lämnar ut Reg- och telefonnummer vid seriöst intresse.

Första kontakt sker via blocket.

Pris beror på efterfrågan, men tar inga skambud.


Provkörning sker med mig bakom ratten i första hand.

Skriver självklart inte över bilen förrän full betalning är mottagen.

Bilen står 6 Mil nordväst om Skellefteå.


/Jonathan

Specifikationer

Märke
Toyota
Modell
Supra
Modellår
1995
Biltyp
Coupé
Drivmedel
Bensin
Effekt
220 Hk
Motorvolym
3 L
Miltal
17 031 mil
Växellåda
Manuell
Drivhjul
Bakhjulsdrift
Vikt
1 570 kg
Säten
4
Antal dörrar
2
Bagageutrymme
185 L
Färg
Röd
Bilens plats
Sverige
Senaste besiktningsdatum
2026-06-12
Nästa besiktningsdatum
2028-06-30
Avgiftsklass
Personbil
Registreringsdatum
2011-07-28
Antal ägare
7
Försäljningsform
Begagnad bil till salu

Utrustning

Sortera alfabetiskt
  • Aircondition
  • Centrallås
  • Elektriska fönster
  • Elektriska säten utan minne
  • Larm
  • Mörktonade rutor
  • Xenonljus
  • Sportratt
  • 12V-uttag
  • AUX-ingång
  • Bluetooth
  • Delvis läderklädda säten

Säljarens kännedom om bilen

Har bilen några kända skador?

Ja. Diverse stenskott, klarlacksläpp, små repor, sprickor i sidokjolar

Har det genomförts omfattande reparationer?

Nej

Är eller har motorn varit trimmad?

Nej

Har bilen några skulder?

Nej

Plats

93695 Jörn
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

24066845

Uppdaterad

14 augusti 2026, 11:29

Dela annons

https://www.blocket.se/mobility/item/24066845

Kopiera länk

Anmäl annons

Om informationen i den här annonsen

Beskrivningen, priset och bilderna i den här annonsen kommer från säljaren. Tekniska specifikationer och andra uppgifter kommer från säljaren eller från tredje part, bland annat tillverkaren och offentliga register.

Tekniska data kan beskriva den allmänna specifikationen för den här modellen och årsmodellen och behöver inte stämma med den exakta specifikationen för det som säljs. Utrustning och skick kan skilja sig åt mellan enskilda exemplar. Uppgifterna kan vara ofullständiga, inaktuella eller felaktiga.

När uppgifter om förbrukning, räckvidd, kapacitet eller prestanda anges är dessa riktvärden baserade på standardiserade tester. De faktiska värdena varierar beroende på skick, last och användning.

Vi rekommenderar att du stämmer av de uppgifter som är viktiga för dig med säljaren innan du köper.

Toyota
Toyota Supra