Bildgalleri
Ferrari 308
GTSi
1982
6 373 mil
Manuell
Bensin
Totalt pris
895 000 kr
Kontakta säljaren
Få mer information om bilen eller boka en testkörning.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inBeskrivning
Ferrari 308 GTSi 1982
Nu finns möjlighet att förvärva en Ferrari 308 GTSi från 1982, med tidlös design signerad Pininfarina. Bilen är i ett mycket fint och ärligt skick med tydlig historik. Endast två svenska ägare sedan 1988-03-17. Den första svenska ägaren köpte bilen i Virginia, USA, och importerade den till Sverige 1988 i samband med hemflytt. Bilen såldes 2010 till nuvarande ägare.
Normalt åldersrelaterat underhåll har utförts löpande. Motorn helrenoverades 2016 och har endast gått ca 125 mil sedan dess. Startar utan minsta problem. Samtliga vätskor byttes 2025 och senaste kamremsbytet utfördes 2024. Kvitton finns på detta samt annat underhåll och förbättringsarbete utfört av nuvarande ägare. Vissa mindre framtida åtgärder kan övervägas, exempelvis ett klassiskt 308-relaterat fenomen med tröga fönsterhissar, ofta orsakat av åldrat smörjfett i mekanismen, alternativt fortsätter man använda bilen som idag, ofta med öppet tak.
Bilen har totalt körts ca 6.373 mil, men sedan 1988-03-17, dvs under 38 år, endast körts ca 458 mil. I detta ingår nuvarande ägares deltagande i Gärdesloppet. På inrådan av Ferrari-verkstad, som framhåller vikten av att dessa bilar används, har bilen regelbundet startats och körts kortare sträckor, om än i begränsad omfattning. Körkänslan är fantastisk, analog, utan styrservo, och ger precis den upplevelse man förväntar sig av en sportbil från denna era. Bilarna var i stor utsträckning handbyggda, om än på linje, med en produktion av 308 GTSi på endast några hundra exemplar per år under början av 1980-talet.
Via bevarade handlingar framgår att bilen vid överlåtelse 1988-03-17 så anges 36 780 miles, och vid registreringen i Sverige 1989-02-20 så anges ca 36 808 miles, medan mätarställningen vid första svenska besiktningen anges som 36 981 km. Hastighetsmätare och kilometermätare är konverterade från miles till km, men sifferställningen ändrades inte i samband med konverteringen. Denna typ av enhetskonvertering utan justering av sifferställning var inte ovanlig vid import av US-bilar under perioden. Detta innebär att ca 5 915 mil var den korrekta körsträckan vid registrering. Därefter har den körts ytterligare ca 458 mil (nuvarande mätarställning 41 388 km minus mätarställning vid registrering), dvs totalt ca 6.373 mil.
För den som inte tidigare ägt en Ferrari kan det nämnas att Ferrari-världen i hög grad präglas av långsiktigt ägande och omsorg om bilarna. Väl omhändertagna exemplar uppskattas, och det är i praktiken mycket trevligt att äga en Ferrari.
Detta är en mycket charmig och ärlig Ferrari 308 med låg körsträcka, väl dokumenterad bakgrund och en genomförd motorrenovering, vilket utgör en stor trygghet för nästa ägare.
Seriöst intresse välkomnas. Annat undanbedes.
Övrigt: Via MyFerrari App, som bara Ferrariägare har tillgång till, så går det att se att fabriksgarantin börjar gälla 1982-08-19.
Specifikationer
- Märke
- Ferrari
- Modell
- 308
- Modellår
- 1982
- Biltyp
- Cabriolet
- Drivmedel
- Bensin
- Effekt
- 214 Hk
- Miltal
- 6 373 mil
- Växellåda
- Manuell
- Drivhjul
- Bakhjulsdrift
- Säten
- 2
- Antal dörrar
- 2
- Färg
- Silver
- Bilens plats
- Sverige
- Senaste besiktningsdatum
- 2026-04-23
- Nästa besiktningsdatum
- 2028-04-30
- Avgiftsklass
- Personbil
- Registreringsdatum
- 1988-03-17
- Antal ägare
- 2
- Försäljningsform
- Begagnad bil till salu
Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.