Gå till annonsen

Du är här

Båt/Båtar/Övriga

Bildgalleri

(1/16)
Uppsala

Semona 30

Semona 30

Modellår

1980

Längd

31 fot

Motortyp

Inombordare

Säten

6

Pris

75 000 kr

Kontakta säljaren

Användbara länkar

Tips för en trygg båtaffär10% rabatt på båtförsäkring via Atlantica

Beskrivning

Semona 30 är en mycket sjövärdig båt som är stabil i sjön, även i hårt väder, vilket gör den till en säker och bra båt för den som vill lära sig segellivet. Båten är långkölad vilket gör att den är relativt grundgående (1,25 m) och tåligare än en fenkölad båt vid eventuell grundstötning. Den passar väldigt bra som familjebåt då den är rymlig och har gott om stuvutrymmen. Med mast är den ca 12 meter hög.

Båten är i gott skick för sin ålder och har endast haft en ägare (byggd 1980). Det är en väldigt bra båt att bo i med generösa utrymmen både för umgänge och övernattning. Den är välutrustad med eltoalett, Wallasvärmare, etanolspis och ugn, dubbla diskhoar och kylbox med kylplatta som ackumulerar kyla under motorgång och som sedan kyler maten effektivt och sparar el. 

Semonan har en dinett i salongen vilket har fördelen att mittgången inte blockeras av matbordet som i många andra båtar. Ståhöjd i salongen är ca 180 cm. Ombord finns fem fullängdskojer och en lite kortare koj (ca 1,7m), totalt sex kojer. Två i förpiken, två långa stickkojer i aktern och två sovplatser om man sänker ned matbordet. Golv av Flexiteek.

Sittbrunnen är rymlig och man sitter lätt sex personer runt det monterbara sittbrunnsbordet. Båten är utrustad med ett sittbrunnstält vilket är mycket användbart vid dåligt väder då det blir som ett extrarum i båten. I aktern finns en rymlig ”bagagelucka” som sväljer det mesta.

Motorn är en sötvattenkyld 2-cylindrig Volvo Penta diesel, 18 hk med backslag. Vid 6 knops fart drar den ca 0,4 l/distans. Maxfart är 7 - 7,5 knop. Motorn är nyservad med rengjord värmeväxlare, bytta bränsleslangar, bränslefilter och motorolja. Trebladig propeller som ger bra kraft i vattnet.

Utrustning:

* Storsegel, genacker, genua och fock finns.

* Peke med Furlex och rullfock.

* Fall neddragna till sittbrunnen, separata vinschar. 

* Kickstång som håller upp bommen (ingen dirk behövs)

* Volvo Penta 2002, 2 cylindrar, sötvattenkyld, 18 hk som går fint. Olja och impeller bytta.

* Autotherm kylbox med kylackumulerande platta (sparar el då kylkompressorn inte behöver gå så mycket när man seglar eller ligger i hamn)

* Rorkultsautopilot. Autohelm med remote-kontroll.

* Eltoalett med däckstömning i bra skick. Ca 40 liter septitank.

* Wallasvärmare (fungerar ej, behöver renoveras)

* 90 liter sötvattentank i rostfritt stål.

* 40 liter dieseltank.

* Etanolspis med ugn.

* Dubbla diskhoar

* Bruceankare, 50 m ankartamp med kätting för att få bra dragvinkel och motverka avskavd tamp.

* Fendrar, tågvirke, kilar mm

* Sittbrunnstält, sprayhood som fästs i glasrutor och bomkapell.

* VHF, komradio, äldre stereo

* GPS plotter

* Solceller (50 + 25 W) inkl regulator

* Täckställning för vinterförvaring

* Zodiac gummijolle (något äldre)

Båten är bottenmålad med VC17. Ligger på land i Uppsala. Hjälp och instruktion kan ev erbjudas för påmastning och sjösättning.

Specifikationer

Märke
Övriga
Modell
Semona 30
Modellår
1980
Typ
Segelbåt/Motorseglare
Drivmedel
Diesel
Motor inkluderad
Ja
Motorstorlek
18 hk
Motortillverkare
Volvo Penta
Motortyp
Inombordare
Toppfart
7 knop
Skrovmaterial
Glasfiber
Vikt
3 200 kg
Längd i fot
31 fot
Djupgående
125 cm
Bredd
295 cm
Sittplatser
6
Sovplatser
6
Färg
vit
Båtens plats
Sverige

Plats

75653 Uppsala
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

23528454

Uppdaterad

26 maj 2026, 20:47

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

Övriga
Segelbåt/Motorseglare