Gå till annonsen

Du är här

Bil/Bilar/Nissan/NV200

Bildgalleri

(1/12)
Frösön

Nissan NV200

Van 1.5 dCi Manuell

Modellår

2013

Miltal

12 390 mil

Växellåda

Manuell

Drivmedel

Diesel

Totalt pris

79 000 kr

Kontakta säljaren

Få mer information om bilen eller boka en testkörning.

Användbara länkar

Köp privat - tips för en trygg bilaffärSälj privat – praktiska tips och vägledningar7 dagars gratis bilförsäkring via Trygg-Hansa

Beskrivning

Säljer nu vår mycket uppskattade minicamper då familjen blivit större. Bilen har fungerat otroligt bra som både vardagsbil och camper, och är perfekt för dig som vill ha ett smidigt, diskret och mångsidigt fordon med låg driftkostnad. Den är enkel att använda till vardags men erbjuder samtidigt en riktigt bra campinglösning för 1–2 personer.

Bilen är nybesiktigad och har skötts löpande under min ägo. Olja, oljefilter och luftfiltret har bytts varje år. Kamrem bytt vid 10 000 mil. Nya bromsskivor, belägg och bromsbackar i samband med senaste besiktningen.

Utrustning och funktion

  • Dragkrok
  • Frontbåge
  • Extraljus
  • Backkamera
  • Bluetooth
  • Åretruntdäck
  • Thule lastbågar, 4 st
  • Solcellsfläkt
  • Komplett delningsvägg medföljer
  • Slitna sommardäck på plåtfälgar ingår

Gjort under min ägo sedan 2022

  • Ny vindruta
  • Nytt batteri
  • Nya fjädrar fram
  • Nya bromsskivor och belägg fram
  • Nya bromsbackar bak
  • Ny hjulcylinder

Campinginredning

Skåpets alla ytor är isolerade med 3 mm thermofolie. Balkarna är fyllda med fogskum och övriga håligheter och dörrar är isolerade med stenull. Allt är klätt i grå flamskyddad filtmatta, vilket ger en trevlig och ombonad känsla.

Sängen kan tas ut helt och fungerar i infällt läge som soffa. I utfällt läge får du en cirka 140 cm bred säng med två mycket sköna madrasser. Det finns även en diskret solcellsfläkt installerad i taket. Samtliga förgängade skruv- och fästpunkter i skåpet är bevarade och exponerade, vilket gör det enkelt att bygga vidare eller installera semi-fast utrustning vid behov.

Övrigt

Bilen är väldigt mångsidig tack vara lös inredning och billig att köra med en förbrukning runt 0,52 l/mil beroende på körning. Den har aldrig strulat under min ägo och har varit en riktigt pålitlig bil.

Nackdel

AC kyler inte, troligen på grund av läckage.


Jag är öppen för en dialog kring pris vid smidig affär. Byten är ej av intresse.


#minicamper

#vanlife

#campingbil

#skåpbil

#campervan

#vanbuild

Specifikationer

Märke
Nissan
Modell
NV200
Modellår
2013
Biltyp
Skåpbil
Drivmedel
Diesel
Effekt
90 Hk
Motorvolym
1,5 L
Miltal
12 390 mil
Bränsleförbrukning (NEDC)

NEDC var den officiella testcykeln i Europa för att mäta bränsleförbrukning och utsläpp fram till september 2018

5 L/100 km
Växellåda
Manuell
Max trailervikt
640 kg
Drivhjul
Framhjulsdrift
Vikt
1 390 kg
Säten
2
Antal dörrar
4
Bagageutrymme
4 200 L
Färg
Vit
Bilens plats
Sverige
Senaste besiktningsdatum
2026-05-19
Nästa besiktningsdatum
2027-06-30
Avgiftsklass
Transportbil
Chassinummer
VSKHBAM20U0067547
Registreringsdatum
2013-10-01
Antal ägare
7
Försäljningsform
Begagnad bil till salu

Utrustning

  • ABS
  • Antispinn
  • Servostyrning
  • Startspärr
  • Airbag fram
  • Färddator
  • Centrallås
  • 12V-uttag

Säljarens kännedom om bilen

Har bilen några kända skador?

Ja. AC kyler inte, troligen läckage.

Har det genomförts omfattande reparationer?

Nej

Är eller har motorn varit trimmad?

Nej

Har bilen några skulder?

Nej

Plats

83255 Frösön
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

23405032

Uppdaterad

22 maj 2026, 14:12

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

Nissan
Nissan NV200