Bildgalleri
Sea Star 700 Sportfisher
Sea Star 700 Sportfisher
1990
22 fot
Inombordare
10
Pris
225 000 kr
Kontakta säljaren
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inBeskrivning
Gedigen och välskött hyttbåt med modern Mercury 115 hk från 2015.
Rejäl och praktisk hyttbåt med modern Mercury 115 CT från 2015. En trygg och användbar båt för utflykter, bad, transporter och körning i alla väder. I hytten sitter man skyddad från väder och vind, och båten går tyst och fint i sjön.
Den marschar bekvämt ca 22–24 knop och gör cirka 33 knop på topp. Den är lätt att lasta, enkel att ta sig ombord på och har bra lastkapacitet med ett tåligt och praktiskt lastutrymme i fören.
I hytten finns gott om plats. Fyra personer sitter ledigt i aktersoffan, och ryggstödet kan fällas så att soffan kan göras om till bädd för två personer. Dynorna är fräscha och tjockare än original, vilket ger bättre komfort.
Båten har använts sparsamt de senaste åren, främst för kortare utflykter samt sol och bad. Den fungerar mycket bra även som badbåt och har dubbla badplattformar i aktern med stegar.
Motorn är en Mercury 115 CT från 2015 som passar båten mycket bra. Den går tyst och bränslesnålt och har gått cirka 880 lugna timmar. Nytt växelhus och ny propeller monterades inför förra säsongen efter att det tidigare växelhuset blev stulet. Propellern är fyrbladig, vilket ger bra grepp och fin gång.
Båten är välskött och servad. Service gjordes i höstas, så den är redo för sjösättning och användning.
Som väntat för en båt i denna ålder finns mindre kosmetiska skönhetsfel, men helhetsintrycket är gott och båten är i bra skick för sin ålder.
Utrustning och tillbehör:
- Hydrauliska trimplan
- Webasto 1300 värmare, ej använd på flera år och funktion därför ej verifierad
- Dubbla badplattformar med stegar
- Fendrar
- Ankare
- Diverse utrustning
- Bra täckställning från Red Duty kan medfölja
- Båtupptagningsvagn i bra skick kan köpas till
En mycket användbar och trygg hyttbåt för dig som söker något rejält, praktiskt och lättskött med en modern och driftsäker motor.
Specifikationer
- Märke
- Sea Star
- Modell
- 700 Sportfisher
- Modellår
- 1990
- Typ
- Hyttbåt
- Drivmedel
- Bensin
- Motor inkluderad
- Ja
- Motorstorlek
- 115 hk
- Motortillverkare
- Mercury
- Motortyp
- Inombordare
- Toppfart
- 33 knop
- Skrovmaterial
- Plast
- Vikt
- 900 kg
- Längd i fot
- 22 fot
- Djupgående
- 30 cm
- Bredd
- 240 cm
- Sittplatser
- 10
- Sovplatser
- 2
- Färg
- Vit
- Båtens plats
- Sverige
Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.