Gå till annonsen

Du är här

Båt/Båtar/Omega

Bildgalleri

(1/3)
Gålö

Omega 34

Omega 34 (1984) – Välutrustad klassiker

Modellår

1984

Längd

34 fot

Motortyp

Inombordare

Säten

Inte specificerat

Pris

190 000 kr

Kontakta säljaren

Användbara länkar

Tips för en trygg båtaffär10% rabatt på båtförsäkring via Atlantica

Beskrivning

Nu har du chansen att förvärva en Omega 34, konstruerad av Ron Holland och en av hans absolut mest lyckade konstruktioner. En båt som seglar underbart. Detta exemplar från 1984 kombinerar fantastiska seglingsegenskaper med en hög boendekomfort, tack vare omfattande uppdateringar på de viktigaste systemen. Båten är löpande renoverad med fokus på smidig hantering och ett bekvämt liv ombord.


VVS & Komfort

Elektrisk toalett för högsta bekvämlighet. Ny septiktank (65L) med lagstadgad däckstömning. Uppdaterat vattensystem: nya slangar och pumpar för dricksvatten. Dubbla pumpar i pentryt: Elektrisk pump för både färskvatten och sjövatten för optimal smidighet vid disk och matlagning.


Elsystem

Generös batteribank på totalt 300Ah. Uppdelat på 2x100Ah förbrukning samt 100Ah dedikerat startbatteri. Håller kylskåp och elektronik igång under långa naturhamnsvistelser utan bekymmer. Solcell 2024 100w Belysning i båt till stor del ersatt av LED för minskad förbrukning.

Enkel hantering vid tilläggning:

Elektriskt Lewmar ankarspel i aktern (fjärrkontroll ingår) med 10 kg rostfritt ankare som ger trygghet i naturhamnen. Fjärrkontrollen gör att du kan sköta ankringen i aktern samtidigt som du står i fören och tar emot, perfekt för ensamsegling.


Segel & Utrustning: Båten har ett flertal segel i använt men fungerande skick, redo att ta dig ut på sjön direkt. Effektiv och snål dieselvärmare. Ny förlucka. Skrovet är sanerat genom renskrapning/slipning och sedan ordentligt grundat med epoxy i flera lager. Väl godkända mätningar finns dokumenterat. Bottenfärg som målats varje säsong är international Trilux. Välkommen att höra av dig för mer info eller visning! Vid snabb och krångelfri affär kan pris diskuteras. Sjösättning sker 10/5 på Gålö/Dalarö.


Mått

Längd överallt: 10.30 m

Längd i vattenlinjen: 8.20 m

Bredd: 3.00 m

Djupgående: 1.55 m

Höjd: 15.70 m (över vattenlinjen)

Vikt (Deplacement): 4500 kg

Kojplatser: 6 st

Motor: Yanmar 2GM 15hk

Bränsletank: 49 L

Vattentank: 85 L

Septiktank 65 L Däckstömning

Specifikationer

Märke
Omega
Modell
34
Modellår
1984
Typ
Segelbåt/Motorseglare
Drivmedel
Diesel
Motor inkluderad
Ja
Motorstorlek
15 hk
Motortillverkare
Yamaha 2GM
Motortyp
Inombordare
Vikt
4 500 kg
Längd i fot
34 fot
Djupgående
155 cm
Bredd
300 cm
Sovplatser
6
Båtens plats
Sverige

Plats

13796 Gålö
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

23023751

Uppdaterad

7 maj 2026, 12:59

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

Omega
Segelbåt/Motorseglare