Gå till annonsen

Du är här

Bil och husvagn/Bilar/Peugeot/406

Bildgalleri

(1/8)
Malmö

Peugeot 406

Coupé 2.2 Manuell

Modellår

2005

Miltal

21 065 mil

Växellåda

Manuell

Drivmedel

Bensin

Totalt pris

12 000 kr

Kontakta säljaren

Få mer information om bilen eller boka en testkörning.

Användbara länkar

Köp privat - tips för en trygg bilaffärSälj privat – praktiska tips och vägledningar

Beskrivning

Peugeot 406 coupe designad av Pininfarina, en designklassiker som ofta kallas "fattigmans-Ferrari" och som börjar bli ett samlarobjekt med ökande värde.
Bilen är i bra välvårdat skick men givetvis syns det att den är 21 år gammal och har 8-9 år till veteran. Vill man ha den i toppskick så finns det en del att göra. Förutom en lackskada vid höger bakhjul (påkörning) så är det övergripande att kopplingen måste bytas för att den ska vara körbar igen, ett jobb jag fått pris på 8500.- att laga, vilket speglar sig i mitt pris också. Bilen behöver alltså bogseras eller tas på släp från platsen.

Tittar man i appen car.info så har denna ett riktpris beg på privatmarknaden på runt 25-26.000.- och hos företag ca 32.000.- även om jag sett bilfirmor begära nästan det dubbla.
Jag vill ha 12.000.- eller högstbjudande i befintligt skick, vilket gör det till ett klipp även med reperationen av kopplingen.

Kort och gott en billig och bra bruksbil om man reparerar kopplingen men som kan bli en riktigt fin samlarpärla om man vill lägga lite tid på den.

Specifikationer

Märke
Peugeot
Modell
406
Modellår
2005
Biltyp
Coupé
Drivmedel
Bensin
Effekt
158 Hk
Motorvolym
2,2 L
Miltal
21 065 mil
Bränsleförbrukning (NEDC)

NEDC var den officiella testcykeln i Europa för att mäta bränsleförbrukning och utsläpp fram till september 2018

8,8 l/100 km
Växellåda
Manuell
Max trailervikt
715 kg
Drivhjul
Framhjulsdrift
Vikt
1 460 kg
Säten
4
Antal dörrar
2
Bagageutrymme
390 L
Färg
Svart
Färg interiör
Svart läder
Bilens plats
Sverige
Senaste besiktningsdatum
2025-05-23
Nästa besiktningsdatum
2026-06-30
Avgiftsklass
Personbil
Registreringsdatum
2004-10-15
Antal ägare
11
Försäljningsform
Begagnad bil till salu

Utrustning

  • Multifunktionsratt
  • ABS
  • Sidoairbags
  • El-sidospeglar m. värme
  • Antispinn
  • ESC
  • Elektriska säten med minne
  • Servostyrning
  • Regnsensor
  • Startspärr
  • Airbag fram
  • Färddator
  • Aircondition
  • Farthållare
  • Uppvärmda säten, fram
  • Centrallås
  • 12V-uttag
  • Justerbart svankstöd
  • Klimatanläggning
  • CD-spelare
  • Elektriska fönster

Säljarens kännedom om bilen

Har bilen några kända skador?

Ja. Kopplingen behöver bytas, har fått pris på 8500.- på det jobbet vilket speglas i priset.

Plats

21155 Malmö
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

22588670

Uppdaterad

22 april 2026, 10:32

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

Peugeot
Peugeot 406