Bildgalleri
OE 36 "Tintomara"
1977
36 fot
Inte specificerat
Inte specificerat
Pris
175 000 kr
Kontakta säljaren
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnvändbara länkar
Tips för en trygg båtaffärBeskrivning
Tintomara var ute till försäljning redan i fjol, men av olika anledningar behöll jag henne och la upp henne på Blombergs båtvarv på Ramsö när jag for hem till Wales i september. Hon blir sjösatt till våren och blir till salu i början av maj.
Hon var helrenoverad av förra ägaren när jag köpte henne 2019 och är sen dess bara seglad korta turer i Stockholms skärgård. Hon har ny motor, en Volvo Penta som bara gått ca 500 tim. Helt nytt el-system med nya ledningar, bekväm rattstyrning.
Dubbel koj i förpiken, en dubbel och en singel i salongen samt en stickkoj bakom navigations platsen. Hon är fullt utrustad och har nya segel samt ett sittbrunns-kapell.
OE 36 kommer inte så ofta på marknaden. Hon är lättseglad och tål både hård vind & vågor - som man förväntar sig av en båt ritad av Olle Enderlein år 1977. En båt med fina linjer som blir uppskattad var vi än seglar och lägger till.
Tintomara finns på Ramsö –10 minuter från Vaxholm med Vaxholmsbolaget, flera turer dagligen.
För mer information kontakta Anders Leijerstam, tel. +44 7857768260
Specifikationer
- Märke
- Övriga
- Modellår
- 1977
- Typ
- Segelbåt/Motorseglare
- Motor inkluderad
- Ja
- Längd i fot
- 36 fot
- Båtens plats
- Sverige
Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.