Gå till annonsen

Du är här

Båt/Båtar/Albin

Bildgalleri

(1/8)
Kristinehamn

Albin Ballad

Albin Ballad

Modellår

1974

Längd

30 fot

Motortyp

Inombordare

Säten

Inte specificerat

Pris

40 000 kr

Kontakta säljaren

Användbara länkar

Tips för en trygg båtaffär

Beskrivning

Säljer min Albin Ballad från 1974 som jag haft i tre år men blivit för lite använd. Totalt ingår fem segel där jag endast använt förseglet genua 1 (rullgenua) och storseglet. Dom seglen är gamla och har nån mindre lagning, men är hela och funkar. Spinnakern har jag bara kollat lite på men enligt förra ägaren ska den vara hel och fungera. Övriga två segel har jag dålig koll på, men verkar vara ett som är i bra skick men har fel infästning till masten. Det andra verkar vara lite trasigt.

Motorn är original Volvo penta md6a. Den har fungerat mycket bra och alltid startat och haft en fin gång. Oljan har också jämt sett ljus och fin ut. Enda problemet vi haft var när propelleraxeln lossnade från motorn. Det åtgärdades med en betydligt bättre klämkoppling som nu håller fast axeln bra. Vi har också sett ett mycket litet droppande av diesel under motorgång från bränslepumpen, antagligen nån packning som läcker lite. Sjövattenpumpen renoverades förra året. Vi har gjort några mindre ingrepp på den i övrigt, ex bytt nån packning och några slangar.

Dieselvärmaren går igång och blåser luft men har inte blivit varm luft under den lilla tid vi testat den.

Genomföringarna ser vad jag kan bedöma bra ut. Framförallt ser den för sjövattenintaget ut att vara bytt någorlunda nyligen. Toaletten har vi aldrig använt och vet inte om den funkar. Vi testade lite halvhjärtat att pumpa in vatten en gång men då kom det inget. I köket funkar båda kranarna för vatten och spritköket funkar fint. Kylen däremot har vi inte lyckats få igång.

Jag har aldrig gått på grund och förra ägaren sa inget om att det skett tidigare, och vi har heller inte sett något tecken på grundstötning.

Vaggan som den står på ingår, likaså täckställning och presenningar. Vaggan stärktes upp ordentligt med balkar för ett par år sen. Så den är bra och stabil.

För övrigt ingår allt möjligt i båten, bl.a autopilot. Jag är ingen expert på segelbåtar men det är bara höra av sig så ska jag försöka svara på frågor. Den står på land i Kristinehamn med masten på. Här finns förresten mycket generell information om just modellen ballad: https://www.balladklubben.se/filer/En_kort_presentation.pdf

2023

- Ny propelleraxeltätning (black jack)

- Ny termostat

- Ny impeller

- Byte av olja och oljefilter

- Tre nya batterier

- Nya dynor både i salongen och i förpiken och nya kuddar + nya lösa dynor för sittbrunnen - Förstärkte vaggan med en kraftig u-balk i botten och fyra nya mindre balkar som stöttar själva stöttorna

- Gjorde seriös vintertäckning med två nya kraftfullare presenningar och ett system med en hög nock som hålls uppe av stolar som fästs i mantågsfästena runt om.

2024

- Polerade hela båten och fäste namn och nya linjer

- Bottenmålad i svart

- Byte av olja och oljefilter

- Ny impeller

- Förstärkte vissa sömmar i både försegel och storsegel

- Ny solcell 60w (ej monterad men följer med, gamla sitter så länge kvar och funkar) - Seriöst jobb med flera trädetaljerna omkring sittbrunnen. Tre nya luckor av epoxibehandlad mahognyplywood. Både rorkult och dörren slipade och behandlade på rätt sätt.

- Ny klämkoppling för propelleraxeln.

2025

- Renoverade sjövattenpumpen vilken stoppade ett litet dropp från pumpen. I samma veva byttes ett par slangar däromkring.

- Ny impeller

Specifikationer

Märke
Albin
Modell
Ballad
Modellår
1974
Typ
Segelbåt/Motorseglare
Drivmedel
Diesel
Motor inkluderad
Nej
Motortillverkare
Volvo penta MD6A
Motortyp
Inombordare
Vikt
3 500 kg
Längd i fot
30 fot
Djupgående
155 cm
Båtens plats
Sverige

Plats

68130 Kristinehamn
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

20653833

Uppdaterad

5 februari 2026, 19:57

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

Albin
Segelbåt/Motorseglare