Gå till annonsen

Du är här

Bil och husvagn/Bilar/Tazzari/Zero

Bildgalleri

(1/4)

Tazzari Zero

Modellår

2011

Miltal

6 000 mil

Växellåda

Automatisk

Drivmedel

El

Totalt pris

15 000 kr

Kontakta säljaren

Få mer information om bilen eller boka en testkörning.

Användbara länkar

Köp privat - tips för en trygg bilaffär

Beskrivning

Tazzari zero, mc-klassad liten bil. Ingen trängselskatt så perfekt pendlarbil genom stan. Dieselvärmare men i övrigt allt i el. Ska klara ca 13 mil på en laddning men jag har alltid räknat 8 mil och det har gått kanon i alla väder.
Om du inte testat Tazzari tidigare är det mer som en täckt liten gokart. Inte någon vidare komfort men rolig att köra.
Besiktigad för ca 1,5 år framåt.
Nya hjullager och bromsar, gick bra innan batterierna gick sönder.
Sliten i lacken.

Jag hade bilen på verkstad som missade att ladda bilen varpå två av 24 celler fick för låg laddning och behövde bytas ut. Köpte två begagnade celler och tänkte byta efter julen, snön kom och jag missade att laddningen i bilen avbrutits så nu är det fler celler som troligen behöver bytas om de inte går att ladda upp en och en. Nya celler kostar ca 250Eur styck eller 5000EUR för 24 celler från Tazzari.
Nuvarande Lifepo4 från thundersky ligger fn på ca 0,5V vilket kan vara för lågt för att väcka till liv.
Finns motsvarande fungerande bil i Tyskland för 22000Eur.
Så bilen går inte att köra och räkna med att byta alla battericeller. Småsaker som också behöver fixas därav priset.
Jag har varit riktigt nöjd med bilen sen jag köpte den 2016 och sparat mycket pengar på tullar. Nu behöver jag en till bil med plats för barnstol så dags att se till annat.

Specifikationer

Märke
Tazzari
Modell
Zero
Modellår
2011
Biltyp
Sedan
Drivmedel
El
Effekt
20 Hk
Miltal
6 000 mil
Växellåda
Automatisk
Drivhjul
Bakhjulsdrift
Vikt
560 kg
Säten
2
Antal dörrar
2
Färg
Röd
Bilens plats
Sverige
Senaste besiktningsdatum
2025-10-03
Nästa besiktningsdatum
2027-10-31
Avgiftsklass
Personbil
Försäljningsform
Begagnad bil till salu

Utrustning

  • Sommardäck på alufälg
  • Vinterdäck på alufälg
  • 12V-uttag
  • Kupévärmare
  • Parkeringssensor bak
  • Soltak/Glastak
  • Bluetooth
  • Handsfree-anslutning

Säljarens kännedom om bilen

Har bilen några kända skador?

Ja. Batterierna är troligen trasiga

Har bilen några skulder?

Nej

Plats

18773 Täby
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

20257063

Uppdaterad

19 januari 2026, 16:42

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

Tazzari
Tazzari Zero