Gå till annonsen

Du är här

Båt/Båtar/Övriga
Säljs av Brandt Båt

Bildgalleri

(1/11)

Cormate Super Utility 27 – Sky Blue V8 350 hk

Modellår

Inte specificerat

Längd

27 fot

Motortyp

Inte specificerat

Säten

Inte specificerat

Pris

1 935 000 kr

Återförsäljarens uppgifter

Brandt Båt logo

Brandt Båt

Se org.nr på Allabolag.se,
,Grötövägen 10, 453 50 Lysekil,Till handlarens butikssida,Visa handlarens 20 annonser
Se annonsen på säljarens sida,

Användbara länkar

Tips för en trygg båtaffär

Beskrivning

Kliv ombord på Cormate SU 27 och upplev direkt det bästa båtvärlden har att erbjuda av prestandabåtar med inombordare. Upplev stabiliteten i skrovet, kraften i motorn och ergonomin både vid styrplatsen och som passagerare. Denna båt är helt ny och har endast visats i vårt showroom. Den levereras som helt ny med garantistart vid leverans men säljs på kampanjpris. Båten finns för visning i vårt showroom på Grötövägen 10 i Lysekil. Välkommen in i Cormate-familjen!

Nypris enligt prislista: 2 115 300 kr
Kampanjpris: 1 935 000 kr

Styrplatsen är i världsklass och en väldigt speciell känsla infinner sig när man sjunker ner i de skålade stolarna och greppar racing-reglaget. Allt sitter på rätt plats, dubbla plottrar ger god överblick även i höga farter i tajt skärgård och båten är lätt att manövrera i hamnen med bogpropeller som tillval.

En av fördelarna med inombordare i denna typ av båt är den låga tyngpunkten som ger stabilitet och grepp i vattnet i alla väder. Den erbjuder också en härligt öppen badplattform i aktern och ger båten den rena looken många i segmentet söker. Vidare är ljudvolymen i båten minimal, ett skönt kraftigt muller men inget som stör naturupplevelsen på sjön. Våra tester visar en förbrukning runt 1,1 liter/sjömil i 40 knop (Mercruiser V8 350 hk) och når farter över 55 knop.

Soffan i aktern rymmer passagerare, blir sittplatser runt ett bord för en måltid eller blir med ett enkelt handgrepp en enorm solsäng. Kylskåp finns nära till hands och även utrymmen för förvaring. Ytterligare en solsäng på fördäck finns på tillbehörslistan.

I förpiken ligger två vuxna bekvämt och har tillgång både till ventilation, toalett och vask. Utrymmena vid övernattning eller hårt väder går att utöka genom sprayhood/körkapell.

Båten är bland annat utrustad med:
2 x 9’’ Simrad NSX plotter
Ankarpaket med 30 m sjunklina
Sleipner bogpropeller
Toalett, vask och dusch
Fullt teakpaket
Kylskåp 30 liter
Uppgraderad stereo med subwoofer
CoastKey
Sprayhood
Soldyna på fördäck
Teakbord i cockpit
Bottenmålning

Specifikationer

Skick
Begagnad
Märke
Övriga
Typ
Powerboat
Längd i fot
27 fot
Längd i cm
819 cm

Plats

45330 Lysekil
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.
Brandt Båt logo

Brandt Båt

Bilkoncernen Brandt Bil växer och tar "Brandtland" hela vägen ut på havet men behåller samma höga servicegrad, närhet och skärpa som ni är vana vid. Vi arbetar för att göra det lättare och mer flexibelt att äga båt och därmed få våra vatten mer tillgängliga för alla. Brandt Båt är unik med att erbjuda privatleasing med garanterade restvärden, inkluderad service och helt utan kontantinsats precis som ni är vana med från bilaffären. Varmt välkomna till oss på Brandt Båt!
Till handlarens butikssida

Adress

,Grötövägen 10, 453 50 Lysekil

Länkar

  • ,Visa handlarens 20 annonser
  • ,Besök hemsidan,
Org.nr: 559337-4977·Se på Allabolag.se,

Annonsören har åtagit sig att endast publicera annonser i enlighet med tillämplig lagstiftning.

Annonsinformation

Annons-ID

20021708

Uppdaterad

9 januari 2026, 15:08

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

Övriga
Powerboat