Gå till annonsen

Du är här

Bil och husvagn/Bilar/Mercedes-Benz/230 SL
Säljs av Epicar

Bildgalleri

(1/27)

Mercedes-Benz 230

SL Pagoda / Totalrenoverad

Modellår

1965

Miltal

1 558 mil

Växellåda

Manuell

Drivmedel

Bensin

Totalt pris

1 199 900 kr

Återförsäljarens uppgifter

Epicar logo

Epicar

Se org.nr på Allabolag.se,
,Sadelgatan 2, 213 77 Malmö,Till handlarens butikssida,Visa handlarens 124 annonser

Användbara länkar

Fem tips innan du kontaktar säljaren

Beskrivning

Mercedes-Benz 230 SL med elegant och smakfull färgkombination. Bilen kom till Sverige 2016 efter att ha renoverats (Nut & Bolt) till absolut nyskick och har sedan dess brukats och underhållits av endast en mycket noggrann ägare. Bilen har givetvis matching numbers på motor, växellåda och bakaxel.

Mekaniskt är den här bilen i ett mycket gott skick. Den styr rakt utan vibrationer, bromsar med kraft och motorn drar fint genom alla växlar. Dessutom låter den helt fantastiskt och är därför en fröjd att varva ur. I Jämförelse med andra entusiastbilar från 60-talet känns detta som något från framtiden. Lätt och bekväm styrning med servo, taktil och lättmanövrerad växellåda där upplevelsen är att spaken går rakt ner i ett Schweiziskt urverk och ett ljud när man stänger dörrarna som bara en luftkyld Porsche eller en G-klass kan konkurrera med. Detta är en bil man kan njuta av utan många av de nackdelar och orosmoment som klassiska bilar kan medföra och just detta exemplar behöver ingenting för att kunna börja användas flitigt.

Vad gäller stamtavla är Mercedes W113 SL en av märkets mest legendariska modeller. Framtagen och utvecklad av bland andra Mercedes mytomspunne chefsingenjör Rudolf Uhlenhaut, designad av underbarnet Paul Bracq (vars autograf man finner på instrumentbrädan) och marknadsförd av den amerikanske generalagenten Max Hoffman.

Utförlig bildmapp från renoveringen med hundratals bilder skickas på förfrågan.

För mer information vänligen besök www.epicar.se eller slå en signal så berättar vi mer.

Specifikationer

Märke
Mercedes-Benz
Modell
230 SL
Modellår
1965
Karosseri
Cabriolet
Drivmedel
Bensin
Effekt
150 Hk
Motorvolym
2,3 l
Miltal
1 558 mil
Växellåda
Manuell
Drivhjul
Tvåhjulsdriven
Färg
Silver
Färgbeskrivning
Silver
Bilens plats
Sverige
Avgiftsklass
Personbil
Registreringsdatum
2016-09-01
Försäljningsform
Begagnad bil till salu

Plats

21142 Malmö
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.
Epicar logo

Epicar

Epicar är ett nytänkande bilföretag med unik bredd som köper och säljer nogrannt utvalda bilar med stor passion och engagemang. Målsättningen är att vara en frisk fläkt på en annars inrutad och slentrianmässig marknad. I vårt inspirerande showroom finner du som kund ett spännande och varierande utbud av sport- och prestandabilar, entusiast- och lyxbilar i premiumsegmentet samt kompetenta familjebilar. Epicars styrka är vårt stora engagemang och exceptionellt höga servicenivå. Välkomna!
Till handlarens butikssida

Adress

,Sadelgatan 2, 213 77 Malmö

Länkar

  • ,Visa handlarens 124 annonser
  • ,Besök hemsidan,
Org.nr: 559500-7260·Se på Allabolag.se,

Annonsören har åtagit sig att endast publicera annonser i enlighet med tillämplig lagstiftning.

Annonsinformation

Annons-ID

19052515

Uppdaterad

26 november 2025, 18:21

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

Mercedes-Benz
Mercedes-Benz 230 SL