Gå till annonsen

Du är här

Båt/Båtar/Övriga
Säljs av More Sailing

Bildgalleri

(1/12)

Dufour 460 -2021

Modellår

Inte specificerat

Längd

46 fot

Motortyp

Inte specificerat

Säten

Inte specificerat

Pris

2 065 000 kr

Återförsäljarens uppgifter

More Sailing logo

More Sailing

Se org.nr på Allabolag.se,
,Fabriksgatan 25, 412 50 Göteborg,Till handlarens butikssida,Visa handlarens 6 annonser

Användbara länkar

Tips för en trygg båtaffär

Beskrivning

Dufour 460 'Wilma' byggd 2020, modellår 2021.

PRIS:
Visat försäljningspris är baserat i Euro, ex. moms, beräknat på kursen: 1EUR=10,94 SEK.

Båten är bolagsägd och därmed inte momsad.

PRIS I EURO, EX MOMS: €189,000

Wilma har legat i More Sailings charter management sedan ny. Första åren gick hon i Kroatien för att sedan i början av 2025 flyttas till Preveza i Grekland, där hon nu befinner sig. Båten kan fortsätta i More Sailing charter management även under säsongen 2026. Önskas båten köpas ut privat innan 2026 är detta möjligt. Wilma erbjuder komfortabel boende för 10 personer + 2 i salongen. Härliga ytor i sittbrunnen och ett utekök med stekyta och diskho.

Fakta om båten:
Längd: 14,15m
Bredd:4,5m
Djup: 2,2m
Hytter: 5
Badrum: 3
Antal roder: 1
Motor: YANMAR 75hk
Bränsletank: 250 L
Vattentank: 530 L

Utrustning:
Air condition
Värmare
Generator
Watermaker
Rullstor
Autopilot
Infällbar bogpropeller
Plotter
GPS
AIS
VHF
Sprayhood
Bimini med LED
Ljudsystem i sittbrunn
Batteriladdare
Landström
Djupmätare
Varmvattenberedare
Gasolspis
Vinkällare i trä
Solbädd
Bogskydd i rostfritt stål
Bäddbar salong
Stekhäll på badplattform
Elektriska toaletter

KONTAKTA OSS FÖR FULLSTÄNDIG SPECIFIKATION OCH MER INFORMATION.

Informationen om denna båt är given i god tro och antages vara korrekt, men kan inte garanteras. En köpare, eller dennes besiktningsman, bör undersöka sådana detaljer och skick som köparen önskar validerade. Vi reserverar oss för ändringar eller att båten upphör vara till salu.

Specifikationer

Skick
Begagnad
Märke
Övriga
Typ
Segelbåt/Motorseglare
Längd i fot
46 fot

Plats

41250 Göteborg
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.
More Sailing logo

More Sailing

More Sailing är en av Nordens ledande aktörer inom yachtförsäljning, charter och seglingsresor. Vi erbjuder kompletta lösningar för dig som vill äga en båt på ett tryggt, lönsamt och bekymmersfritt sätt. Vårt Yacht Investment-program gör det möjligt att äga en ny segelbåt i Medelhavet eller Karibien utan att behöva tänka på drift, underhåll eller uthyrning. Vi sköter hela förvaltningen, medan du som ägare får tillgång till både seglingsveckor och ekonomisk avkastning. Vi erbjuder: - Försäljning mot företag och privatpersoner. - Försäljning av nya och begagnade segelbåtar i samarbete med välkända varv. - Charter management: full service för ägare som vill hyra ut sin båt - Egna charterbaser i Kroatien, Grekland och Karibien. - Seglingsresor med besättning för privatpersoner, företag och grupper. Med över 15 års erfarenhet i branschen, egen drift av charterbaser och hundratals nöjda kunder, står vi för en trygg och transparent modell för båtägande. More Sailing AB – Din partner inom yachtägande, försäljning och charter.
Till handlarens butikssida

Adress

,Fabriksgatan 25, 412 50 Göteborg

Länkar

  • ,Visa handlarens 6 annonser
  • ,Besök hemsidan,
Org.nr: 559171-2038·Se på Allabolag.se,

Annonsören har åtagit sig att endast publicera annonser i enlighet med tillämplig lagstiftning.

Annonsinformation

Annons-ID

18484714

Uppdaterad

13 november 2025, 20:47

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

Övriga
Segelbåt/Motorseglare