Gå till annonsen

Du är här

Bil och husvagn/Bilar/Mercedes-Benz/230 CE
Säljs av Epicar

Bildgalleri

(1/23)

Mercedes-Benz 230

CE / Svensksåld / 2 ägare / First Paint

Modellår

1983

Miltal

9 858 mil

Växellåda

Automatisk

Drivmedel

Bensin

Totalt pris

299 900 kr

Återförsäljarens uppgifter

Epicar logo

Epicar

Se org.nr på Allabolag.se,
,Sadelgatan 2, 213 77 Malmö,Till handlarens butikssida,Visa handlarens 120 annonser

Användbara länkar

Fem tips innan du kontaktar säljaren

Beskrivning

Svensksåld Mercedes Benz 230 CE Coupé (W123) från 1983 i ett enastående originalskick. Såld ny på Philipsons i Lund till en herre från Lomma som ägde bilen ända fram till 2010. Lackerad i Thistle Green Metallic (aldrig omlackerad) med matchande grön inredning i tyg och vinyl med tjocka, mörkgröna mattor. Original 14" aluminiumfälgar i barock-design, kromdetaljer/lister i perfekt skick och elektrisk sollucka. Inredningen är helt felfri med perfekta Zebranoträpaneler, fläckfritt innertak och original Blaupunkt kassett-radio. Detta är en tidskapsel av rang och en sällsynt möjlighet för den riktigt kräsne Mercedes-entusiasten.

Bilen går fantastiskt fint både i motor och låda mycket på grund av kontinuerligt underhåll hos auktoriserad Mercedes-verkstad senast 25-09-03 hos Aukt. Mercedes Bilbolaget Roy Andersson i Uddevalla. Medföljer gör en välfylld pärm med massor av kvitton och besiktningsprotokoll, original servicebok, instruktionsbok, första regbeviset samt underbart välskrivet garantihäfte från Philipsons/Mercedes. Kuponger för två fria inspektioner verkar dessvärre ha förbrukats av första ägaren vid 117 mil den 14/12 1983 samt vid 1015 mil den 30/5 1983 så man får lägga ut själv om man blir detta fordons nästa "custodian".

Detta är ett stycke välbevarad Mercedes-historia när den är som allra bäst.

För mer information vänligen besök www.epicar.se eller slå en signal så berättar vi mer.
Vi erbjuder förmånlig finansiering och tar gärna din nuvarande bil i inbyte.

Att låna kostar pengar!

Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se.

Specifikationer

Märke
Mercedes-Benz
Modell
230 CE
Modellår
1983
Karosseri
Coupé
Drivmedel
Bensin
Effekt
136 Hk
Miltal
9 858 mil
Växellåda
Automatisk
Drivhjul
Tvåhjulsdriven
Färg
Grön
Färgbeskrivning
Grön
Bilens plats
Sverige
Avgiftsklass
Personbil
Registreringsdatum
1982-11-18
Försäljningsform
Begagnad bil till salu

Utrustning

  • 12V-uttag
  • Läslampa
  • Svensksåld

Plats

21142 Malmö
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.
Epicar logo

Epicar

Epicar är ett nytänkande bilföretag med unik bredd som köper och säljer nogrannt utvalda bilar med stor passion och engagemang. Målsättningen är att vara en frisk fläkt på en annars inrutad och slentrianmässig marknad. I vårt inspirerande showroom finner du som kund ett spännande och varierande utbud av sport- och prestandabilar, entusiast- och lyxbilar i premiumsegmentet samt kompetenta familjebilar. Epicars styrka är vårt stora engagemang och exceptionellt höga servicenivå. Välkomna!
Till handlarens butikssida

Adress

,Sadelgatan 2, 213 77 Malmö

Länkar

  • ,Visa handlarens 120 annonser
  • ,Besök hemsidan,
Org.nr: 559500-7260·Se på Allabolag.se,

Annonsören har åtagit sig att endast publicera annonser i enlighet med tillämplig lagstiftning.

Annonsinformation

Annons-ID

18366227

Uppdaterad

27 november 2025, 01:19

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

Mercedes-Benz
Mercedes-Benz 230 CE