Gå till annonsen

Du är här

Entreprenad- och lantbruksmaskiner/Entreprenad & anläggning/Tillbehör
Säljs av Älvestadtanken AB

Bildgalleri

(1/1)

Älvestad-Tanken AdBlue Magnetadapter ELAFIX 40

Modellår

2025

CE-märkning

Inte specificerat

Arbetstimmar

Inte specificerat

Vikt

Inte specificerat

Pris

724 kr

Återförsäljarens uppgifter

Älvestadtanken AB logo

Älvestadtanken AB

Se org.nr på Allabolag.se,
,Algolgatan 7, 583 30 Linköping,Till handlarens butikssida,Visa handlarens 114 annonser
Se annonsen på säljarens sida,

Beskrivning

AdBlue Magnetadapter ELAFIX 40 passar pistolerna Flaco, Elaflex & Piusi.

Används för att starta mackpumpen när man skall fylla AdBlue i ett fordon eller i transporttanken vid en mack. Denna säkerhet finns för att mackarna vill förhindra feltankningar.

Magnetadaptern träs igenom pipen på pumphandtaget (med magnetlås) för att fylla andra behållare utöver till exempel lastbilen. Ta sedan bort magnetadaptern för att åter aktivera magnetlåset.

Pris 579:- exklusive moms.

Älvestad-Tanken AB har sedan 2004 sålt och marknadsfört Piusi’s pumpar och tillbehör för bränslehantering i Sverige. Vi lagerför ett stort sortiment av komponenter & reservdelar för snabba leveranser över hela Sverige och Norge.

Har du frågor om den här eller någon av våra andra produkter? Vänligen kontakta oss!
013-393090
info @ alvestadtanken.se

Specifikationer

Fordonsgrupp
Tillbehör
Modellår
2025

Plats

58330 Linköping
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.
Älvestadtanken AB logo

Älvestadtanken AB

1986 startade Mats Fritiofsson Älvestad industriblästring på släktgården Älvestad Östergården, belägen mitt på Östgötaslätten. Affärsidén var från början att renovera begagnade diesel farmar tankar till lantbrukare i närområdet. 2004 byttes namnet till Älvestad-Tanken, renoveringar av tankar fortsatte men med tiden övergick all tid åt försäljning av nytillverkade dieseltankar tillverkade i rotationsgjuten polyeten. Bolaget Älvestad-Tanken AB startades 2008 med inriktning på tankar och utrustning för lagring och distribution av diesel, adblue, kem, vatten och kem. 2018 breddade vi återigen sortimentet och erbjuder nu ett komplett VA- sortiment med avskiljare, avlopp, vägtrummor, markrör, avvattningsrännor med mera. Bolaget INFRAPIPE AB startades och agerar nu dotterbolag till Älvestad-Tanken AB med fokus på VA- sortimentet. Vi hjälper er med rådgivning, projektering och service. Med vår 30- åriga erfarenhet av försäljning och renoveringar av tankar förstår vi kundens behov och hjälper er med morgondagens krav och regler. Vi ser fram emot att hjälpa er och ta del av era utmaningar.
Till handlarens butikssida

Adress

,Algolgatan 7, 583 30 Linköping

Länkar

  • ,Visa handlarens 114 annonser
  • ,Besök hemsidan,
Org.nr: 556771-3291·Se på Allabolag.se,

Annonsören har åtagit sig att endast publicera annonser i enlighet med tillämplig lagstiftning.

Annonsinformation

Annons-ID

16510649

Uppdaterad

13 november 2025, 22:54

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

Övriga
Tillbehör