Gå till annonsen

Du är här

Bil och husvagn/Bilar/Rolls Royce/Corniche
Säljs av British Auto AB

Bildgalleri

(1/11)

Rolls-Royce Corniche

Drophead

Modellår

1968

Miltal

16 000 mil

Växellåda

Automatisk

Drivmedel

Bensin

Totalt pris

299 000 kr

Återförsäljarens uppgifter

British Auto AB logo

British Auto AB

Se org.nr på Allabolag.se,
,Hede Gärde 2, 443 60 Stenkullen,Till handlarens butikssida,Visa handlarens 22 annonser

Användbara länkar

Fem tips innan du kontaktar säljaren

Beskrivning

“När Rolls-Royce lanserade Silver Shadow 1965 innebar det en stor teknologisk förändring jämfört med tidigare modeller som Silver Cloud. I och med denna modell så övergav man för första gången den traditionella ramkonstruktionen. Silver Shadow fick en modern självbärande monocoque-kaross. Bilen utrustades med avancerade tekniska lösningar, bland annat skivbromsar runt om och ett sofistikerat fjädringssystem. Den öppna versionen kallades inledningsvis Silver Shadow Drophead Coupé och tillverkades av karossbyggaren Mulliner Park Ward i mycket små volymer. Den var avsedd för en exklusiv kundkrets och varje exemplar byggdes för hand enligt kundens önskemål. Föregående ägare hade bilen i 20 år och har ingått i familjens bilsamling. Den har under denna tid alltid förvarats i varmgarage och den har fått regelbunden service. Den har endast körts cirka 1200 mil under dessa år. Förra ägaren köpte Rollsen var motorn nyligen genomgången. Lacken är i ett bra skick, inte perfekt men absolut inte dålig, då den har spår av tidens tand. Man kan också se lite ojämnheter i lackeringen på en yta av motorhuven. För två år sedan ”randades” bilen och navkapslarna. “

Bilen är inte helt perfekt och har några anmärkningar på bland annat automatiken till suffletten och att den läcker lite olja.
Den går fint att bruka precis som den är (jag har själv kört en ca 100 mil denna sommaren).
Vid intresse är du välkommen att ringa heller än att maila.

Finansiering via Länsförsäkringar Bank möjlig.
British Auto är Morgans svenska generalagent och enda återförsäljare av nya och begagnade Morgan.
Vi finns i Lerums kommun ca 20 km ifrån Göteborg och Landvetter Airport.
Transportlösningar i egen väderskyddad trailer.
Hjärtligt välkommen att kontakta oss för mer information!

Att låna kostar pengar!

Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se.

Specifikationer

Märke
Rolls Royce
Modell
Corniche
Modellår
1968
Karosseri
Cabriolet
Drivmedel
Bensin
Miltal
16 000 mil
Växellåda
Automatisk
Drivhjul
Tvåhjulsdriven
Säten
4
Färg
Röd
Färgbeskrivning
Röd
Bilens plats
Sverige
Avgiftsklass
Personbil
Registreringsnummer
NTE356
Registreringsdatum
1990-06-06
Försäljningsform
Begagnad bil till salu

Plats

44330 Lerum
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.
British Auto AB logo

British Auto AB

British Auto Classic & Vintage Cars är generalagent och Sveriges enda återförsäljare av nya och begagnade Morgan. Vi säljer, byter och köper in din klassiska brittiska sportbil, även andra märken. Hjärtligt välkomna!
Till handlarens butikssida

Adress

,Hede Gärde 2, 443 60 Stenkullen

Länkar

  • ,Visa handlarens 22 annonser
  • ,Besök hemsidan,
Org.nr: 556588-7519·Se på Allabolag.se,

Annonsören har åtagit sig att endast publicera annonser i enlighet med tillämplig lagstiftning.

Annonsinformation

Annons-ID

14453681

Uppdaterad

26 november 2025, 01:04

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

Rolls Royce
Rolls Royce Corniche