Bildgalleri
NAD 2400 Monitor Series slutsteg
Säljes
3 500 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Varumärke: NAD Electronics
NAD 2400 Monitor Series är ett klassiskt och kraftfullt stereoslutsteg som lanserades runt 1989. Modellen ingår i NAD:s välrenommerade "Monitor Series" och är känd för sin robusta strömförsörjning samt Power Envelope-teknologi, vilket gör att den kan leverera extremt hög dynamisk effekt under korta perioder för att hantera krävande ljudtoppar.
Tekniska specifikationer
Kontinuerlig effekt (Stereo) 2 x 100 Watt RMS i 8 Ohm
Kontinuerlig effekt (Bryggkopplad/Mono) 1 x 200W till 300W RMS i 8 Ohm
Dynamisk effekt (Power Envelope) 370W (8 Ohm) / 400W (4 Ohm) / 440W (2 Ohm)
Total harmonisk distorsion (THD) 0,03 %
Dämpfaktor (Damping Factor) >100
Frekvensomfång 3 Hz – 100 kHz
Signal-brusförhållande (SNR) 98 dB (A-vägd)
Vikt 10 kg
Dimensioner 435 x 120 x 380 mm
Nyckelfunktioner och egenskaper
• Bryggkopplingsbar: Kan enkelt ställas om till monoblock på baksidan för att ge mer än dubbla effekten till en enskild högtalare.
• Soft Clipping: NAD:s klassiska krets som skyddar högtalarna (framförallt diskanterna) från skadlig distorsion om förstärkaren pressas över sin förmåga.
• Justerbar ingångsnivå: På baksidan finns kontroller för att justera ingångskänsligheten (Input Level) separat för höger och vänster kanal, vilket gör att det går att finjustera balansen direkt på slutsteget.
• Dubbla högtalaranslutningar: Stöd för att koppla in två par högtalare (A och B).
Hämtas i Tungelsta
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-11-04 kl. 13:50 ・ Annons-ID: 27968258