Bildgalleri
Vintagekofta i härlig korallröd färg och Vintagekjol från 1960-talet
Säljes
Gratis frakt + köpskydd 37 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Efter leveransen har du 24 timmar på dig att inspektera varan. Om något är fel med den får du pengarna tillbaka
Skapa ett paket
Köp fler varor från säljaren och betala bara för frakten en gång.
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Passform: Normal i storleken
Storlek: XS
Material: Akryl
Färg: Orange
OBS! Nu fri frakt!!
En underbar vintagekofta i en härlig korallröd varm färg. Materialet är troligen det klassiska materialet Vonnel (akryl, känt för att hålla form och färg tvätt efter tvätt)!
Tröjan är tunn och smidig med lätt stretch. Tidstypiska detaljer med raglanärm, fina kanter och matchande röda lite lätt skimrande knappar. Den är från sent 1960-tal, jag hade den som tonåring, nu är den flera storlekar för liten till mig 😔
Saknar storlekslapp men uppskattas till en modern 36 (S) se mått nedan.
Bystmått:90cm
Mått nertill:80cm
Armlängd från halsringning:63cm
Längd bak:50cm
Fint vintageskick, välbehållen i färg och kvalitet.
Passar perfekt till bomullskjolen men likaså till ett par högmidjade jeans eller över en vintageklänning för den rätta retrolooken!
Charmigt fin, hemmasydd 60-talskjol (sydd till mig som tonåring) i ett randigt bomullstyg med varma toner i orange och rosarött.
Kjolen har rynk i midjan som ger en härlig vidd. Knäppt med knapp i linningen på sidan samt kort sprund under knappen. Kjolen har en stor, rejäl fåll nertill. Det finns hela 10 cm extra tyg att lägga ner om du önskar en längre modell.
Kjolen är sparsamt använd och i mycket gott skick. En unik vintagepärla!
Storlek se exakta mått.
* Midjemått: 62 cm (knapp kan flyttas för större mått).
* Längd: 51 cm (+fåll 10cm)
Matchar perfekt med den rosaröda koftan.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-11-03 kl. 23:29 ・ Annons-ID: 27957552