Bildgalleri
McIntosh SCR-3 Speaker Control Relay – Komplett med 9-stifts originalkabel
Säljes
Frakt från 39 kr + köpskydd 199 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Efter leveransen har du 24 timmar på dig att inspektera varan. Om något är fel med den får du pengarna tillbaka
Skapa ett paket
Köp fler varor från säljaren och betala bara för frakten en gång.
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Säljer en ovanlig och eftertraktad McIntosh SCR-3 (Speaker Control Relay) i mycket gott skick. Detta är ett perfekt vintage-tillbehör för McIntosh-samlaren eller för dig som vill komplettera ditt system från den klassiska eran.
Det absolut bästa med just detta exemplar är att den proprietära 9-poliga originalkabeln (kontrollkabeln) ingår, vilket är mycket ovanligt på begagnatmarknaden idag då de ofta slarvas bort. m-skruven på recieversidan av kabeln finns inte men jag har använt den utan skruven bara, Självklart går det att sätta dir 2 skruvar om man vill.
Vad gör den?
* Högtalarväxling: Låter dig styra och växla mellan två par högtalare direkt via förstegets frontpanel eller fjärrkontroll.
* AC Strömswitching: Utrustad med kraftiga strömuttag på baksidan (klarar upp till 1800W) för att säkert kunna starta tunga slutsteg via försteget utan att överbelasta dess interna reläer.
Kompatibilitet:
Modellen är era-matchad och styrd för att passa perfekt med McIntosh-försteg och integrerade förstärkare från sent 80-tal och 90-tal, exempelvis: C31V, C35, C36, C37, C38, C40 samt MA6800.
Kan skickas spårbart och mycket välpaketerat mot att köparen betalar frakten, eller hämtas på plats.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-11-01 kl. 11:22 ・ Annons-ID: 27877337