Bildgalleri
Skolplanscher 1900 talets första hälft
Säljes
400 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
• Stort parti äldre skolplanscher – Botanik, djur & natur (Retro/Vintage)
• Klassiska skolplanscher i superfint skick – Flera olika teman!
Annonstext:
Säljer en stor och fin samling på totalt 50 stycken blandade äldre skolplanscher (original från 1900-talets första hälft). Perfekta som tidlös väggdekor, till sommarstugan eller för retroinredning. Samtliga har kvar sina klassiska trälister upptill och nedtill för enkel upphängning.
Jag säljer dem primärt i matchande temapaket om 3–5 stycken, men kan även sälja styckvis vid intresse.
Exempel på teman i samlingen:
• Botaniska & Tropiska växter: Bland annat ett fantastiskt motiv av Kautschukträd/Gummiträd med detaljerade växtillustrationer och tappararbete.
• Djur & Natur: Fåglar, insekter och nordiska skogsdjur.
• Anatomi, Geografi & Historia: Äldre pedagogiska motiv och kartor.
Pris:
• Styckpris: 350 kr / st
• Temapaket (3-5 st): Paketpris enligt överenskommelse (mängdrabatt ges!).
• Hela partiet (50 st): Pris diskuteras vid seriöst intresse och snabb affär.
Skick & Frakt:
Planscherna har en mycket fin och genuin patina. Vissa har naturligt åldersslitage vilket bara bidrar till charmen.
Hämtas på plats [Skriv din ort här] då de är stora och tunga. Kan eventuellt skickas om köparen står för fraktkostnad och emballage (skickas då spårbart och väl paketerat).
Fler bilder på specifika motiv och detaljer kan skickas vid förfrågan!
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-11-01 kl. 00:37 ・ Annons-ID: 27864519