Bildgalleri
svärd Antik holländsk officerssabel M1896 möjlig tillverkare Leo Van Loon & Zoon
Säljes
4 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
. Antik holländsk officerssabel M1896 – möjlig tillverkare Leo Van Loon & Zoon, Breda
Sabel
Till salu: en vacker äldre holländsk officerssabel med elegant mässingsfärgad parerbygel, karakteristiskt lejonhuvud på handtaget och ett dekorativt graverat klingblad.
Sabeln har ett svart räfflat grepp med dekorativa metalltrådar, en detaljerad parerskål med emblem och röda detaljer samt vackra ornamentala gravyrer längs klingan.
Ursprung och historisk bakgrund
Sabelns utförande liknar den holländska officersmodellen M1896 från slutet av 1800-talet. En möjlig tillverkare är Leo Van Loon & Zoon i Breda, Nederländerna, men detta är inte definitivt fastställt.
Ett jämförbart holländskt officersvapen dokumenterades hos Nyköpings Auktionsverk den 26 oktober 2016. Auktionsobjektet hade en värdering på 2 000 kr och ett högsta synligt bud på 3 300 kr. Med köparavgifter uppgick totalsumman enligt uppgift till cirka 4 000 kr. Det jämförbara exemplaret hade även balja/slida.
Mått på denna sabel
* Klinglängd: cirka 87,5 cm
* Total längd inklusive parerbygel: cirka 100,5 cm
Skick och detaljer
* Dekorerat klingblad med ornamentala gravyrer
* Svart räfflat grepp med dekorativa metalltrådar
* Mässingsfärgad parerbygel och parerskål
* Lejonhuvud som dekorativ detalj på handtaget
* Åldersrelaterad patina och bruksspår
* Säljs utan balja/slida, enligt bilderna
Ett intressant samlarföremål för den som uppskattar europeisk militärhistoria, antika officersvapen och dekorativt historiskt hantverk.
Säljs i befintligt skick enligt bilderna.
Pris: 5 000 kr eller seriöst bud.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-10-28 kl. 16:30 ・ Annons-ID: 27739209