Bildgalleri
Blandras hane 2 år
Säljes
3 000 kr
Varubeskrivning
Ålder: 2 år
Innan jag börjar texten så vill jag va tydlig med att priset ej speglar någon ”först till kvarn” eller dyl, utan det speglar enbart att rätt ägare är viktigare än priset och detta får hellre va en längre process än kort.
Det här är ett beslut som gör så ont att göra, men efter att ha försökt böja mig själv åt håll som inte riktigt funkar i längden och att livet ändrats på alla plan möjligt senaste året så kollar jag nu om det finns en mer lämpad familj för min lilla (stora) Caine.
Precis som många andra omplacering så finns det för och nackdelar med denna hund och jag ska försöka va så kort men transparent jag bara kan!
Caine kom till mig som lite reserverad valp och har sen dag 1 varit skeptisk/reaktiv till främmande hundar vid ett första möte. Men efter en promenad har det alltid gått bra. Vi jobbade gärnet och nådde fina framgångar tills han för ca 1 år sen blev påhoppad av en lös hund out off nowhere. Det satte oss tillbaka och Tom längre bak än vad vi startade och vi fick jobba om igen. Idag klarar han av att gå förbi 90% av alla hundar med ett litet avstånd (typ en vanlig gat-bredd) även om han är mycket uppmärksam på hunden om den är det mot honom. Är han vän med en hund så leker han kanonfint med den och jag har aldrig noterat tendenser till dominans. Ej någon resursförsvar kring leksaker men KAN bli kring mat (alltså med andra hundar, ej människor).
Det uppmärksamma och lyhörda är dock väldigt genomgående även i det positiva, så vi har haft väldigt kul när vi tränat både rally lydnad och vanlig grund tävlingslydnad vilket han tycker är väldigt roligt och snappar upp fort. Uppsökande är han en favorit-grej och spår löser han men med lite extra pepp längs vägen.
Utöver det har jag tränat bikejoring lite sporadiskt med honom och han har en OK förståelse för höger/vänster/fram/byt och via löpningen även ”bakom”.
Utöver träningsdelarna så är han universums gosigaste hund. Får han ligga i ditt knä så gör han gärna det, men soffan är OK den med. Han är glad, busig och en clown in i benmärgen och vi har haft så mycket roligt ihop.
Caine är en blandras av cane Corso / schäfer / malinois och fyllde 2 år den 25 juni 2026 och väger 37 kg. Han har fått alla vaccinationer, inga problem med hantering av mig eller andra människor, inga problem med att va själv eller har några sjukdomar.
Jag letar inte efter ett nytt hem, utan efter rätt hem. En familj som har intresse av att fortsätta det jobb jag påbörjat och jag tror han skulle va en kanon tävlingshund antingen inom lydnad, bikejoring eller uppsökande. Han kommer inte säljas till första-gångs ägaren och det är ett stort plus om man har erfaret kring reaktivitet. Man ska ha någon form av erfarenhet kring högenergi hundar.
Har du tagit dig såhär långt och tycker han låter som hunden för dig, så skicka ett Mail om vem du är och varför ni passar, så kan vi pratat vidare.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-10-21 kl. 18:15 ・ Annons-ID: 27567430