Bildgalleri
Stahlberg Volvo 142 S – ovanlig svart samlarbil – Finland – 1970-tal
Säljes
Frakt från 69 kr + köpskydd 104 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Efter leveransen har du 24 timmar på dig att inspektera varan. Om något är fel med den får du pengarna tillbaka
Skapa ett paket
Köp fler varor från säljaren och betala bara för frakten en gång.
Varubeskrivning
Skick: Okej skick - synligt använd
Exklusiv och ovanlig äldre Volvo 142 S i skala 1:20, sannolikt tillverkad av finska Stahlberg under 1970-talet.
En stor och samlarintressant plastmodell i elegant helsvart utförande med svart kupéinredning – en dokumenterad färgkombination hos Stahlberg.
Modellen har tidstypisk Volvo-design med karakteristisk frontgrill, diagonalt Volvoemblem, detaljerade strålkastare, baklyktor, stötfångare, navkapslar och inredd kupé. Tillverkad helt i plast med fasta, ej öppningsbara karossdelar. Undersidan är märkt ”MADE IN FINLAND”.
Ett dekorativt och samlarvärt vintageföremål för entusiaster av klassiska Volvo-modeller, äldre leksaksbilar och skandinavisk bilhistoria.
Fakta och mått:
Tillverkare: Sannolikt Stahlberg, Finland
Modell: Volvo 142 S
Datering: Sannolikt 1970-tal
Skala: Ca 1:20
Material: Plast
Färg: Svart med svart inredning
Längd: 23 cm
Bredd: 8,5 cm
Höjd: 7,5 cm
Vikt: Ca 180 g
Märkning: MADE IN FINLAND
Skick: Äldre begagnat skick med ålders- och bruksslitage, repor och märken. Originalkartong saknas. Se bilder för skick.
Pris: 1650:-
Skickas väl emballerad eller hämtas enligt överenskommelse.
Finns i Tullinge.
Kan även hämtas vissa dagar i Danderyd under dagtid.
Se gärna mina andra annonser också!
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-10-16 kl. 19:05 ・ Annons-ID: 27466395