Bildgalleri
Cavapoo tik valpar
Säljes
25 000 kr
Varubeskrivning
Ålder: 8 veckor
Panda, Poppy & Penny söker sina nya hem.
De är födda 22 augusti och därmed leveransklara 17 oktober.
Valparna växer upp i en trygg hemmiljö mitt i vardagen, tillsammans med andra hundar och katt. De är vana vid barn och vid de ljud och aktiviteter som hör vardagen till. Alla tre har en mjuk, lätt vågig päls.
Mamma är Cavalier King Charles Spaniel, ca 8 kg. Hon är hälsoundersökt utan anmärkning samt gentestad fri från PRA. Pappa är dvärgpudel, ca 3-4 kg, även han hälsoundersökt utan anmärkning samt fri från patella och PRA.
Cavapoo är en mycket omtyckt blandras mellan Cavalier King Charles Spaniel och pudel. Kombinationen uppskattas för cavalierens mjuka, tillgivna och familjekära temperament tillsammans med pudelns intelligens och fällfria päls. Pälsen är ofta mjuk och vågig och fäller i regel mindre, även om päls och fällning naturligtvis kan variera mellan individer.
Vid leverans är valparna:
Veterinärbesiktigade
Vaccinerade
ID-märkta med chip
Regelbundet avmaskade
Påbörjat tränade mot rumsrenhet
Dolda fel-försäkrade i Folksam
Med varje valp följer även ett valppaket med bland annat maten hon är van vid, en filt med doft av mamma och annat som är bra att ha under den första tiden i sitt nya hem.
Jag söker trygga och kärleksfulla hem där beslutet att skaffa hund är väl genomtänkt. Om ni är flera i hushållet vill jag att beslutet är förankrat hos alla innan ni hör av er.
Berätta gärna lite kortfattat om dig/er, hur hundens vardag skulle se ut och vad ni söker hos er framtida hund, så återkopplar jag och berättar gärna mer om Panda, Poppy och Penny.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-10-06 kl. 18:46 ・ Annons-ID: 27185274